Karaciğer nakli bekleme listesine alınan siroz hastalarının değerlendirilmesi ve nakil yapılamayan hastalarda prognoza etki eden faktörler
Evaluation of cirrhotic patients on the liver transplant waiting list and factors affecting prognosis in non-transplanted patients
  1. Tez No: 978141
  2. Yazar: NEBİ CANKAT GEYGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHMUS ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Karaciğer nakli bekleme listesine alınan, nakil yapılamayan sirotik hastalarda kısa (6 ay) ve orta (12 ay) dönem mortalite oranı yüksektir. Bu çalışmanın amacı karaciğer nakli bekleme listesine alınan ve nakil yapılamayan sirotik hastaların demografik ve klinik özelliklerini, komorbiditelerini, laboratuvar bulgularını değerlendirmek, başlangıç CTP, MELD, MELD-Na, APRI ve FIB-4 skorlarını incelemektir. Ayrıca hastalığın evresini gösteren skorlar (CTP, MELD, MELD-Na) ve noninvaziv skorların (APRI ve FIB-4) mortalite öngörüsündeki etkinliklerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Toplam 185 hastanın %37.8'i (n=70) nakil oldu, %62.2'si (n=115) nakil olamadı. Nakil yapılamayanlarda 6 ve 12 aylık mortalite oranları sırasıyla %25.2 ve %30,4 olarak bulundu. Nakil yapılamamasının en sık nedeni uygun donör bulunamaması (%76,5) idi. 6 ve 12 ayda exitus olan hastalarda başlangıç MELD, MELD-Na, CTP, APRI ve FIB-4 değerleri sağ kalanlara göre daha yüksekti. Kısa dönem prognozu göstermede en iyi skorlama MELD-Na ve MELD idi. Orta dönem prognozda ise CTP en iyi skor olarak bulundu. APRI ve FIB-4 skorunun prognozu belirleme gücü MELD-Na, MELD ve CTP'den daha düşüktü ancak anlamlıydı. Hastaların CTP, MELD, MELD-Na, APRI ve FIB-4 skorlamalarının yüksekliği 6 ve 12 aylık mortaliteyle ilişkiliydi.
Özet (Çeviri)
The short term (6 months) and intermediate term (12 months) mortality rates are high in cirrhotic patients who are on the liver transplant waiting list but cannot undergo transplantation. The aim of this study is to evaluate the demographic and clinical characteristics, comorbidities, and laboratory findings of cirrhotic patients who were placed on the liver transplant waiting list but did not undergo transplantation, and to analyze their baseline CTP, MELD, MELD-Na, APRI and FIB-4 scores. Furthermore, the study aims to compare the effectiveness of scores indicating the stage of the disease (CTP, MELD, MELD-Na) and non-invasive scores (APRI and FIB-4) in predicting mortality. Among a group of 185 patients, 37.8% (n=70) underwent transplantation, while 62.2% (n=115) did not. The 6 and 12 month mortality rates among those who did not undergo transplantation were 25.2% and 30.4%, as follows. The most common reason was inability to find a suitable donor (76.5%). Baseline CTP, MELD, MELD-Na, APRI, and FIB-4 scores were higher in patients who died at 6 and 12 months compared to survivors. MELD-Na and MELD were the best scores for predicting short-term prognosis. CTP was found to be the best score for mid-term prognosis. The predictive power of APRI and FIB-4 scores was lower than that of MELD-Na, MELD, and CTP, but it was still significant. High scores on CTP, MELD, MELD-Na, APRI, and FIB-4 were associated with 6 and 12 month mortality.