Abd'nin 2003'te Irak'ı işgali ve bunun Irak'taki dini, mezhepsel ve etnik bölünmeler üzerindeki olumsuz etkileri
The US invasion of Iraq in 2003 and its religion in Iraq, sectarianand its negative effects on ethnic divisions
- Tez No: 918079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAYADA KAMAL ELDEEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, ABD'nin 2003 yılındaki Irak işgalinin, Irak'taki dini, mezhepsel ve etnik unsurlar üzerindeki etkileri geniş kapsamlı olarak araştırılmıştır. İşgal ile birlikte Saddam Hüseyin rejiminin çöküşü, Irak'ta siyasi manzarayı büyük ölçüde değiştirmiştir. Bu çöküş Şii çoğunluğu güçlendirirken Sünni azınlığı marjinalleştiren bir iktidar boşluğu yaratmıştır. Bu değişiklikler mezhepsel gerilimleri yoğunlaştırmış, Şii ve Sünni gruplar arasında şiddetli çatışmalara yol açmış ve Irak'taki El Kaide ve IŞİD gibi isyancı örgütlerin yükselişini körüklemiştir. Bu arada Kürt nüfusu, Kuzey Irak'taki özerk bölgelerini sağlamlaştırmak için bu siyasi istikrarsızlıktan yararlanmış ve etnik manzarayı daha da karmaşık hale getirmiştir. Bu araştırma dış faktörlerin, özellikle de İran yanlısı ve İran karşıtı hizipleri şekillendirerek Irak toplumundaki bölünmeleri derinleştiren İranABD rekabetinin rolünü de ele almaktadır. Irak'taki tüm bu süreçlerden dini ve etnik azınlıklar da -Ezidiler ve Hristiyanlar gibi- ciddi şekilde etkilenmiştir. Birçoğu zulme, yerinden edilmeye ve şiddete maruz kalmıştır. Bu çalışma, ABD işgalinin Irak'ın iç bölünmeleri ve istikrara yönelik devam eden zorlukları üzerindeki uzun vadeli etkilerinin kapsamlı bir analizini sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the deep and far-reaching effects of the 2003 U.S. invasion of Iraq on the country's religious, sectarianand ethnic divisions. The collapse of Saddam Hussein's regime created a power vacuum that shifted the political landscape, empowering the Shia majority while marginalizing the Sunni minority. These changes intensified sectarian tensions, leading to violent conflicts between Shia and Sunni groups, and fueling the rise of insurgent organizations, including Al-Qaeda in Iraq and ISIS. The Kurdish population, meanwhile, capitalized on the instability to solidify their autonomous region in northern Iraq, further complicating the ethnic landscape. The research also addresses the role of external factors, particularly the Iranian-American rivalry, which deepened divisions within Iraqi society by aligning factions along pro-Iranian and antiIranian lines. Additionally, religious and ethnic minorities such as the Yazidis and Christians were severely impacted, facing persecution, displacement, and violence during this period. This study aims to provide a thorough analysis of the invasion's long-term effects on Iraq's internal divisions and its ongoing challenges to stability.