Iranian influence in Iraq 2011-2020
İran'ın Irak'taki nüfuzu 2011-2020
  1. Tez No: 722501
  2. Yazar: İDİRİS OKUDUCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ABD'nin 2003'te Irak'ı işgal etmesinden sonra İran'ın ülke içindeki farklı boyutlarda aşamalı bir şekilde artan bir nüfuzu meydana geldi. İranlı yetkililere göre Irak kendi ülkelerinin ulusal güvenliği için dünyadaki en önemli ülke arasında yer alıyor. Bunun kendilerine göre bazı sebepleri var; Irak ile 1300 kilometrelik sınır ve bu sınır üzerinde İran'a tehdit arz edebilecek Kürt ve Sünni nüfuzu, Bağdat'ta Tahran karşıtı bir rejimin iş başına geçmesi olasılığı, Suriye ve Lübnan'a kadar uzayan lojistik hattın güvenliği yer alıyor. Bu sebeplerden dolayı Saddam rejiminin 2003'te devrilmesinden sonra İran ülke içinde çoğunlukta Şiiler üzerinden askeri, siyasi, ekonomik ve dini bir nüfuzu inşa etme gayreti içerisine girdi. Bu tez de Tahran'ın ABD'nin 2011'de Irak'tan çekilmesinden sonra Bağdat'ta yönelik izlediği politika neticesinde artan ve dönemsel olarak azalan farklı etkilerini incelemektedir. Tezin her bir bölümünde İran'ın Irak içindeki dini, ekonomik, askeri ve siyasi nüfuzu, bunun Tahran tarafından nasıl konsolide edildiği detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Bu çalışmada, Arap Baharı'ndan sonra İran'ın Irak'taki nüfuzlarını kullanarak Suriye'deki çıkarlarını koruma içerisine girdiği, ardından DEAŞ'ın ortaya çıkması ve sonrasında izlediği askeri stratejiler neticesinde siyasi nüfuzunun arttığı ve ülkede en güçlü yabancı güç haline dönüştüğü farklı boyutlarla analiz ediliyor. İran'ın ABD ile Irak toprakları üzerinde girdiği güç çekişmesinde kan kaybeden taraf haline gelmesi ve ardından İran karşıtı hareketlerin ortaya çıkması da tez içinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Following the U.S occupation of Iraq, Iran's influence in Iraq increased gradually and finally Tehran became the most influential foreing country in Iraq. Iraq is of vital importance for the“national security”issue, which is at the top of Iran's regional and foreign policy. Before 2003, it was experienced how Iraq, which shares more than a thousand kilometers of border with it, poses a danger to Iran's national security. Iran's influence in Iraq is very important to prevent this situation from happening again, to protect the interests in the region, and most importantly to secure the“logistic line”from Iran to Lebanon. In this perspective, Iran has started to increase its influence in Iraq since 1980 and these activities gradually intensified in 2003. In 2011, when the US withdrew from Iraq, Iran focused on increasing its influence in the country through various means including political, military, economic and religious. The purpose of this thesis is on Iran's increasing influence and how this was achieved, despite the difficulties and obstacles in different periods between 2011 and 2020. As a result, this thesis argues that Iran is trying to increase its influence in Iraq for its national security, and that it will continue to exist in Iraq in a comprehensive way to eliminate possible threats. Besides that, Iran and US power conflict in Iraq also discussed in the thesis which has a negative impact on Iran's influencer tool inside Iraq.