COX-2 spesifik inhibitörlerin mide geçirgenliği üzerine etkileri: Plasebo ve ibuprofen ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 91809
  2. Yazar: MELTEM EKENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL AVŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET GİRİŞ : NSAİ'ların kronik veya akut kullanımında gastrointestinal geçirgenliği arthrdıklan bilinmektedir. Celecoxib ise cox-2'yi spesifik olarak inhibe etme özelliğinden dolayı NSAİ'lann antienflamatuar özelliklerim korurken, daha az gastrointestinal hasara neden olmaktadır. AMAÇ : Celecoxibin mide geçirgenliğini artttnp, arttınnadığmı değerlendirmek ve sonuçlan plasebo ve ibuprofen ile karşılaştırmak GEREÇ VE YÖNTEM : Bu çalışma 19 sağlıklı kişide gerçekleştirildi. Denekler ibuprofen, celecoxib ve plasebodan oluşan üç farklı gruba randomize edildiler. Birer hafta olan tedavi süreleri arasında 7 günlük boşluk bırakıldı. Bütün denekler önceden belirlenen şekilde bütün tedavi gruplarına da katıldı. Her tedaviden sonra mide geçirgenliği, idrarda sukroz atılımının spektrofotometrik olarak ölçülmesiyle değerlendirildi. SONUÇLAR : Günde 1200mg dozunda kullanılan ibuprofenin, celecoxib ve plasebo ile karşılaştırıldığında mide geçirgenliğini anlamlı ölçüde arttırdığı bulundu (p < 0.001). Celecoxib, ibuprofene göre daha iyi tolere edildi. YORUM : İbuprofen ile karşılaştırıldığında, sağlıklı kişilerde 200mg dozunda kullanılan celecoxibin mide geçirgenliği üzerine önemli bir etkisi yoktur. Bu sonuçlara dayanarak uzun dönem NSAİ kullanmak zorunda olan yüksek riskli hastalarda, mide koruyucu tedavinin eklenmesi düşünüîmese de, bu konuda kesin sonuçlara varmak için daha uzun süreli ve kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY BACKGROUND: Acute and chronic use of non-steroidal anti-inflammatory drugs can increase gastrointestinal permeability. Celecoxib, which selectively inhibits cyclooxygenase 2 (cox-2), is a novel anti-inflammatory drug with minimal gastrointestinal toxic effects while retaining anti inflammatory efficacy. AIM: To assess the potential effects of celecoxib on gastric permeability in comparison with placebo and ibuprofen. MATERIAL AND METHOD: We conducted a double- blind, crossover study in 19 healthy subjects. They were randomized to celecoxib lOOmg twice daily, ibuprofen 600mg twice daily or placebo for 7 days in pre-defined sequences. Treatments were separated by 7 day washout period. Gastric permeability was assessed by measuring urinary excretion of sucrose spectrophotometrically. RESULTS: Ibuprofen 600mg twice daily produced greater increases in gastric permeability compared with placebo or celecoxib (p < 0.001). Celecoxib was generally well tolerated CONCLUSIONS: When compared with ibuprofen, celecoxib lOOmg twice daily has no significant effect on gastric mucosa in healthy subjects. According to the results of this study, cox- 2 inhibitors can be used in high risk patients without prophylaxis against NSAID-related ulcers. However more detailed studies should be performed in chronic use of these agents. 39