Dolycoris baccarum ve Piezodorus lituratus (Heteroptera:Pentatomidae)'un fosfolipit ve triaçilgliserol fraksiyonlarındaki yağ asidi içeriği
  1. Tez No: 121419
  2. Yazar: ÖZLEM ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Dolycoris baccarum ve Piezodorus lituratus'un (HeteropteraPentatomidae) nimf, diapoz öncesi ergin ve diapozlu ergin gibi değişik gelişim evrelerinin, fraksiyonlanmış yağ asidi içerikleri ile bu böceklerdeki yağ asitlerinin yüzde dağılımına doğal besinin etkisi araştırıldı. Analizlenen fosfolipid ve tnaçilgliserol fraksiyonlarında palmitik, oleik ve linoleik asitler yüzde dağılımında en fazla miktarda bulundular. Eikosanoidlerin öncül maddesi ofan eikosatrienoik asit, arakidonik asit ve eikosapentaenoik asit az" miktarda da ofsa, nimfler ile diapoz ve diapoz öncesi erginlerin sadece fosfolipid fraksiyonunda tespit edildi. Her iki böceğin fosfolipid fraksiyonunda, triaçilglisero! fraksiyonuna göre linoleik ve linolenik asit yüksek bulunurken, palmitoleik ve oleik asit daha düşük tespit edildi. D. baccarum'un diapoz evresinde fosfolipid fraksiyonunda palmitoleik, oleik ve linoleik asitler önemli ölçüde arttı. Buna karşılık palmitik asit yüzdesinde düşme saptandi: - Tnaçilgliserol fraksiyonunda ise oleik asit miktarı artarken, palmitik asit azaldı. P. lituratus'un diapoz evresinin fosfolipid fraksiyonunda palmitoleik ve linoleik asit miktarı arttı. Buna karşıiık palmitik ve stearik asit miktarı azaldı. TriaçilgliseroV fraksiyonunda ise palmitoleik ve linoleik asit artarken, stearik ve linoleik asit azaldı. Doğal besin, böceklerin yağ asidi dağılımına önemli bir etkide bulunmadığı, böceklerin özellikle triaçilgliserol fraksiyonunda yüksek değerde bulunan linoleik asitin besinden gelmediği saptandı.
Özet (Çeviri)
SUGARY In this study, fractionated fatty acid compositions of various development stages of Dolycoris baccarum and Piezodorus lituratus (HeteropteraPentatomidae) such as nymph, prediapausing, diapausing and also, the effect of food on percentages of fatty acids of insects were investigated. The analysis of fatty acid composition of insects showed that palmitic, oleic and linoleic acids were found to be major fatty acids in phospholipid and triacylglicerol fractions. Trace amounts of eicosanoid precursor eicosatrienoic, arachidonic and eicosapentaenoic acids were detected only in phospholipid of nymphs, diapausing and prediapausing adults. Both of insects phospholipid fractions linoleic and linolenic acids were detected higher than triacylgliserol fractions, but also in phospholipid fractions palmitoleic and oleic acids were detected lower than triacylgliserol fractions. Fatty acid compositions in phospholipid and triacylglicerol were quantitatively different for all developmental stages such as nymph, prediapausing and diapausing. In phospholipid of D. baccarum the levels of palmitoleic, oleic and linoleic acids were significantly increased whereas palmitic acid was decreased in the diapausing stage. In the triacylglicerol fraction the level of oleic acid were increased whereas palmitic acid was decreased. In phospholipid of P. lituratus the levels of palmitoleic and linoleic acids were increased whereas palmitic and stearic acids were decreased. In the triacylgliserol fraction the level of palmitoleik and linoleic acids were increased whereas stearic and linoleic acids were decreased. l/C VtataKÖ?RÎTD» KOT80HL8