Tip 1 diyabetes mellitus tanılı pediatrik hastaların çocuk acil servis başvuru nedenleri ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of emergency department admission reasons and associated factors in pediatric patients diagnosed with type 1 diabetes mellitus
- Tez No: 918103
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY SAVAŞ ERDEVE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
AMAÇ: Tip 1 diyabet dünya genelinde çocuklarda ve ergenlerde görülen diyabetin en yaygın tipidir. Tip 1 diyabetin; klinik belirtilerinin çeşitliliği, artan prevalans ve insidans oranları hastaların acil servise başvuru ve hastaneye yatış gereksinimini artırmaktadır. Bu çalışmada tip 1 diyabet tanılı pediatrik hastaların; hastaneye yatış gerektiren ve gerektirmeyen, diyabet nedenli olan ve olmayan tüm acil servis başvuru özelliklerinin ve dağılımlarının değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu retrospektif çalışmaya; Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk Acil Kliniğine 01.10.2022 ile 01.03.2024 tarihleri arasında başvurmuş, en az 1 yıldır tip 1 diyabet tanısı ile takip edilmekte olan 201 çocuk ve ergen hasta dahil edildi. Çocuk acil kliniğine başvuran tip 1 diyabet tanılı hastalar hastane bilgi işletim sistemi üzerinden geriye yönelik olarak tarandı. Sistem taraması sonucu elde edilen veriler, sorumlu araştırmacı tarafından veri toplama formuna kaydedildi. Hasta verisi olarak hastaların; sosyodemografik bilgileri, diyabet tanı ve izlem bilgileri, acil servis başvuru bilgileri ve laboratuvar bulguları kaydedildi. BULGULAR: Toplam 201 hastanın 108'i (%53,7) kız, 93'ü (%46,3) erkekti. Hastaların; yaş ortalaması 11,39±4,48 yıl idi. Hastalar ortalama 4,04±3,26 yıldır diyabet tanısı ile takipli idi. Hastaların 106'sı (%54) merkezimizde, 90'ı (%46) dış merkezde izlemde idi. Hastaların 92'si (%46) CGM, 17'si (%8,5) insülin pompası kullanmakta idi. Hastaların son 1 yıldaki HbA1c ortalaması %8,75±2,51 bulundu ve hastaların 61'inin (%29,4) son 3 ayda içinde HbA1c değerine baktırmamış olduğu belirlendi. Hastaların Ekim 2022-Mart 2024 tarihleri arasında toplam 345 acil servis başvurusu olduğu belirlendi ve bu başvuruların; %50,4'ü diyabet ilişkili, %49,6'sı diyabet ilişkili olmayan nedenlerden kaynaklanıyordu. Diyabet ilişkili olmayan başvuruların çoğunluğunu enfeksiyonlar oluşturmaktaydı. Hastalar en çok kusma şikayeti ile acil servise başvurmuş idi. Hastaların acil servise son başvuruları değerlendirildiğinde; %15,9'unun (n:32) hiperglisemi, %11,4'ünün (n:23) ketoz, %26,4'ünün (n:53) ketoasidoz, %13,9'unun (n:28) hipoglisemi, %26,9'unun (n:54) enfeksiyonlar nedeniyle ve %5,5'inin (n:11) diğer nedenlerle başvurduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
AIM: Type 1 diabetes is the most prevalent form of diabetes in children and adolescents worldwide. The variability of clinical symptoms, along with increasing prevalence and incidence rates, has resulted in a higher frequency of emergency department visits and hospitalizations for these patients. This study aims to evaluate the characteristics and distribution of all emergency department visits by pediatric patients diagnosed with type 1 diabetes, both those requiring hospitalization and those not, and whether these visits are diabetes-related or due to other causes. MATERIALS AND METHODS: This retrospective study included 201 pediatric and adolescent patients who had been followed with a diagnosis of type 1 diabetes for at least one year and who presented to the Pediatric Emergency Department of Ankara Etlik City Hospital between October 1, 2022 and March 1, 2024. Patients with type 1 diabetes who visited the pediatric emergency department were retrospectively screened through the hospital information system. Data obtained from this system were recorded into a data collection form by the responsible investigator. Patient data included sociodemographic characteristics, diabetes diagnosis and follow-up information, emergency department visit details, and laboratory findings. RESULTS: Out of a total of 201 patients, 108 (53.7%) were female and 93 (46.3%) were male. The mean age of the patients was 11.39±4.48 years. On average, the patients had been followed with a diagnosis of diabetes for 4.04±3.26 years. Of these, 106 (54%) were being monitored at our center, while 90 (46%) were followed up at external centers. Continuous glucose monitoring (CGM) was used by 92 patients (46%), and 17 patients (8.5%) were using insulin pumps. The mean HbA1c over the past year was found to be 8.75±2.51%, and it was determined that 61 patients (29.4%) had not checked their HbA1c levels in the past three months. Between October 2022 and March 2024, a total of 345 emergency department visits were recorded. Of these visits, 50.4% were diabetes-related, while 49.6% were due to non-diabetes-related causes, with infections accounting for the majority of the latter. Vomiting was the most common complaint among the patients upon emergency admission. In the evaluation of the most recent emergency visits, 15.9% (n=32) were due to hyperglycemia, 11.4% (n=23) due to ketosis, 26.4% (n=53) due to diabetic ketoacidosis, 13.9% (n=28) due to hypoglycemia, 26.9% (n=54) due to infections, and 5.5% (n=11) for other reasons.