Akut nonlenfositer lösemide periferik kan blast, monosit ve lenfositlerinde P-glikoprotein ekspresyonu ve serum IL-1 beta, TNF-alfa ve GM-CSF düzeyleri
- Tez No: 91811
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
VI. ÖZET Çalışmamızda akut nonlenfositer lösemili hastalarda periferik kan blast, lenfosit ve monositlerince eksprese edilen p-glikoprotein oranının tedaviye dirençteki rolü araştırıldı. Lösemik hücre proliferasyonunda rol alan sitokinlerden İL- 1(3, TNF-a ve GM-CSF'in serum düzeyleri incelendi. Bu sitokinlerle p-glikoprotein ekspresyonu arasında korelasyon olup olmadığı araştırıldı. Çalışmaya 34 ANLL'li hasta (25 de novo, 6 remisyon, 3 relaps) ve 25 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. P-glikoprotein ölçümleri JSB-1 monoklonal antikoru kullanılarak akım sitometri cihazı ile gerçekleştirildi. Sitokin düzeylerinin ölçümü ELISA yöntemleri ile gerçekleştirildi. Hastalardan kan örnekleri tedaviye başlanmadan önce alındı. Örneklerin alındığı sırada hastaların hiçbirinde ateş veya enfeksiyon lehine bir bulgu yoktu ve herhangi bir nedenle başka ilaç kullanmıyorlardı. 25 de novo hastanın klinik izleminde 10'unda remisyon, 8'inde rezistans ve 7'sinde indüksiyon ölümü gözlendi. Takipteki remisyon hastalan ise 2-7 aylık izlemleri boyunca remisyonda kaldı. 3 relaps hastada ise bir remisyon, bir indüksiyon ölümü ve bir tedaviye rezistans gözlendi. Tüm hasta grubunda kontrol grubuna göre monosit ve lenfositlerdeki p-gp ekspresyonu anlamlı olarak yüksekti (p = 0,0001). Tedaviye rezistans de novo hastalarda remisyona giren hastalardan lenfosit, monosit ve blastlardaki p-gp ekspresyonu anlamlı olarak yüksekti (p = 0,05, p = 0,005, p = 0,004). Tedaviye rezistans hastalarda remisyona girenlere göre TNF-a düzeyleri iki kat yüksek (istatistiksel olarak anlamsız), GM-GSF düzeyleri ise beş kat yüksekti (p = 0,05). IL-ip düzeyleri ise birbirine yakındı. Tedaviye rezistans grupta GM-CSF düzeyleri ile monositlerdeki p-gp ekspresyonu arasında anlamlı pozitif korelasyon vardı. (r = 0,931, p = 0,022). Bulgularımız ANLL'de periferik kan blastlannın yanı sıra lenfosit ve monositlerince eksprese edilen p-gp'nin de prognozda önemli olduğunu gösteriyordu. GM-CSF de tedaviye dirençte önemli role sahipti. GM-CSF belki de doza bağlı olarak monositlerdeki p-gp ekspresyonunu arttırıyordu. Tüm ANLL'li olgularda p-gp ekspresyonlan ise kontrol grubuna göre daha yüksekti. Sonuç olarak, ANLL'de periferik kan lenfosit ve monositlerince eksprese edilen p-gp tedaviye cevapsızlıkta prognostik değer taşımaktadır. GM-CSF hem lösemik hücre proliferasyonunu hem de p-gp ekspresyonu arttırarak tedaviye cevapsızlıkta önemli rol oynar. 33
Özet (Çeviri)
VI. SUMMARY In our study, in patients with ANLL the role of p-gp expressed by peripheral blood blast, lymphocytes, and monocytes on resistance to the therapy was assessed. Serum levels of cytokines IL-lp\ TNF-a, GM-CSF which enrole in the leukemic cell proliferation were studied. It was studied if there was a correlation between these cytokines and p-gp expression. Thirty four ANLL patients (25 de novo, 6 remission, 3 relapse) and and 25 healthy contrails were included. P-gp measurement were performed with flow cytometry equipment by using JSB-1 monoclonal antibody. Cytokine level measurement were performed with ELISA method. Blood samples were taken before the threatment. No patients had fever or infection at the moment the samples were taken they weren't taken any other drugus. The clinical fallow-up of 25 de novo patients reveald remission in 10, resistance in 8, and induction exitus in 7 of patients. Remission patients in follow-up remained remission for 2-7 months. In 3 relapsed patients, 1 remission, 1 induction exitus and 1 resistance to therapy were encountered. P-gp expression in monocytes and lymphocytes was significantly higher in the patient group when compared with the control group (p = 0,0001). P-gp expression in lymphocytes, monocytes and blasts was significantly higher in therapy resistant de novo patients when compared with remission patients ( p = 0,05, p = 0,005, p = 0,004). TNF-a levels were two fold higher (NS) in therapy resistant patients when compared with remissions while GM-CSF levels were five fold higher (p - 0,05). IL-ip levels were quite similliar. Significant positive correlation between GM-CSF levels in therapy resistant group and p-gp expression in monocyte was found (r = 0,93 1, p = 0,022). Our findings showed not only peripheral blood blasts in ANLL but also P-gp expressed by lymphocytes and monocytes was important in prognosis. GM-CSF had also an important role in therapy resistance GM-CSF probably increased p-gp expression in monocytes dose dependently. P-gp expressions in all ANLL patients were higher when compared with control group (p = 0,001). In conclusion, p-gp exppressed by peripheral lymphocytes and monocytes has a prognostic value in therapy resistance. GM-CSF has an important role in therapy resistance by increasing both leukemic cell proliferation and p-gp expression. 34