Akut nekrotizan pankreatitte oksidatif stres
  1. Tez No: 91812
  2. Yazar: BÜLENT KOÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. REFİK MAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
VI-OZET Akut pankreatit, pankreasta normalde inaktif olarak bulunan sindirim enzimlerinin herhangi bir nedenle aktif hale geçerek, pankreas ve çevre dokusunu hasara uğratması ile birlikte yaygın inflamasyon oluşmasıyla karakterize bir hastalıktır. Pankreatitin patogenezinden sorumlu tutulan faktörlerden biri olan serbest oksijen radikalleri ve bunların türevleri, pankreasta asiner hücrelerin yıkımı sonucu daha fazla proenzim ortama dağılmasını sağlayabilecek ve lizozomal enzimleri aktif hale geçirebilecek bir madde grubudur. Biz deneysel olarak akut nekrotizan pankreatit yaptığımız ratlarda, oksidatif stresi ortaya koyabilmek için malondialdehit düzeyi ve süperoksit dismutaz enzim aktivitesini, doku ve eritrositte değerlendirmeyi amaçladık. 20 adet Spraque-Dawley cinsi rat çalışmada kullanıldı. Kontrol ve pankreatit yapılan grup olmak üzere iki grup oluşturuldu. Pankreatit yapılacak gruba biliyopankreatik kanal içine %3'lük Tauroklorat 1 ml/kg dozunda uygulanarak akut pankreatit oluşturuldu. Kontrol grubu ve pankreatitli grup 48 saat sonra sakrifiye edilerek, amilaz ve eritrosit malondialdehit düzeyleri ve süperoksit dismutaz enzim aktivitesi için kan alındı.Aynı şekilde doku malondialdehit düzeyi ve süperoksit dismutaz enzim aktivitesi için pankreas doku örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY Acute pancreatitis is a disease characterized with widespread inflammation and injury in pancreas and adjacent tissues resulting from activation of digestive enzymes which are present inactive in pancreas normally. Superoxide radicals and derivetives which are implicated in pathogenesis of pancreatitis are a group of substances which may provide distribution of proenzymes following destruction of acinary cells and may active lysosomal enzymes. We aimed to detect oxydative stress in both erithrocytes and tissues of rats rendered acute necrotizing pancreatitis experimentally determining the concentrations of malondealdehyde and activities superoxide dismutase. Twenty Spraque-Dawley rats were included in to the study and they were diveded into the subgroups as ones pancreatitis and controls. Three percent taurochlorate in dosis of 1 ml/kg was administered into the biliopancreatic ducts of the rats to render them acute necrotizing pancreatitis.