Benign tiroid nodüllerinin perkutan etanol enjeksiyonuyla tedavisi
Percutaneous ethanol injection for the treatment of benign thyroid nodules
- Tez No: 91813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER AZAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Benign Tiroid Modüllerinin Perkutan Etanol Enjeksiyonla Tedavisi Tiroid nodülleri tedavisinde günümüzde uygulanmakta olan tedavi yöntemlerinin yetersizliği ve yan etkileri, hekimleri yeni, etkili, güvenli, tolere edilebilen ve ekonomik alternatif tedavi yöntemi araştırmalarına yönlendirmiştir. Benign tiroid nodüllerinde halen uygulanmakta olan LT4 ile TSH supresyon tedavisinin etkinliğinin % 20-30 civarında olduğu gösterilmiştir. LT4 tedavisini kesince nodul önceki hacmine dönebilmektedir. Kardiyak problemli, ileri yaşta, anksiyöz, zayıf, osteoporotik hastalarda LT4 tedavisi kullanılamamaktadır. Cerrahi tedavi ise bilinen anestezi riski, hipotiroidi, hipoparatiroidi, laringeal sinir paralizisi, estetik kaygı gibi sebeplerle benign tiroid nodüllerinde bası semptomlarına yol açmadıkça çok da tercih edilmeyen bir yöntemdir. Bu nedenlerle hekimleri tiroid nodüllerinin tedavisinde alternatif tedavilere yöneltmektedir. Bu yöntemlerden en önemlisi son yıllarda tiroid nodüllerine uygulanan USG eşliğinde etanol enjeksiyonu tedavisidir (PEİT). Yöntemin başarılı sonuçları bir çok merkez tarafından rapor edilmiş ve edilmektedir. Bu çalışmada oldukça büyük (ortalama 6.65 ml ± 9,06) nodülleri olan bir grup hastaya, hastaların onayı ile tek seansta PEİT uygulanmış. Daha küçük (ortalama 1,73 ml+3,73) ve USG ile ulaşılması güç bir başka gruba ise TSH'u suprese eden dozlarda klasik LT4 tedavisi uygulanmıştır. Her iki grupda aynı USG cihazı ve aynı sonografist kullanılarak 6 ay boyunca takip edilmiştir. PEİT grubunda üçüncü ayda anlamlı (% 30) küçülme bulunmayan vakalara bir seans daha alkol uygulanmıştır. Sonuç olarak PEİT grubunda başlangıca göre üçüncü ayda başlayan ve altıncı ayda da devam eden anlamlı küçülmeler saptanmıştır. Nodüllerdeki küçülmeler PEİT ile altıncı ayda % 52.15 gibi oldukça anlamlı düzeylere ulaşmaktadır. LT4 grubu içinse bu oran % 16.28 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak bu çalışma, PEİT in 2-3 cm nin üzerindeki benign tiroid nodüllerinin tedavisinde oldukça etkili ve güvenli uygulanabilecek bir yöntem olduğunu göstermektedir. Daha küçük nodüllerde ise LT4 ile supresyon tedavisinin kısmende olsa etkili olabileceği görülmüştür. PEİT günümüzde tiroid hormon supresyon tedavisine yanıtsız 2-3 cm nin üzerindeki tiroid nodülleri için önemli bir tedavi seçeneği olarak tıbbın kullanımına girmiş ve tiroid hastalıklarının tedavisinde gün geçtikçe azalan cerrahi gereksinimini daha da azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Percutaneous Ethanol Injection for theTreatment of Benign Thyroid Modules In this study we examined the efficiacy and side effects of TSH supression with ethanol enjection for cold, benign thyroid nodules. We compared ethanol enjection theraply with oral LT4 theraphy. We enrolled 21 euthyroid patient [mean age:38.86 (18-52), 19 females, 2 male] for LT4 group and 19 euthyroid patient [mean age: 40.42 (19-63) 14 female, 5 male] for ethanol group. In ethanol group we used %98, sterile, absolute ethanol under ultrasonograhpy guidance. Our study is approwed by Gülhane Military Medical School Ethics Committee and patients antered the study after giving informed cansent, according to the Decleration of Helsinki. Every patient was evaluated by thyroid sintigraphy and two fine needle aspiration biopsy and cold, benign nodules were detected at the beginning of study. Also we mate follow up and control examinations on 3 and 6 months (Thyroid USG, serum free T3, serum free T4, serum TSH, Anti TPO Ag, Antithyroglobulin Ag). Node volumes were mean 6.7 mlt (0.52-37.6 mlt), 4.4 mlt (0.36-17.2) and 3.4 mlt (0.028-17.4) before and 3 and 6 months after therapy respectively. Nodule regression was %33.63 and %52.15 at 3 and 6 months respectively.