Nöromiyelitis optika (NMOSB) hastalarında telomer uzunluğunun araştırılması
Investigation of telomere length in patients with neuromyelitis optica spectrum disorder (NMOSB)
  1. Tez No: 918132
  2. Yazar: EMİNE DURSİYE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR SELVİ GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Tıbbi Biyoloji, Neurology, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Nöromiyelitis optika spektrum bozukluğu (NMOSB) santral sinir sisteminin demiyelinizan hastalıklarından biridir. Aquaporin 4 'e karşı gelişen antikorlar, hastalık etyopatogenezinin anlaşılmasında önemli bir çığır açmıştır. NMOSB'nin fizyopatolojisi günümüzde net olarak bilinmemektedir. Hastalık fizyopatolojisini aydınlatabilecek bir biyobelirteç, hastalık takibini kolaylaştıracak ve yeni terapotik ajanların keşfedilmesine imkan sağlayabilecektir. NMOSB hastalığının moleküler mekanizmasının daha iyi anlaşılması için inflamatuar interlökinler (IL6, IL17A), Santral sinir sistemindeki (SSS) astrositlerin iskelet yapısının önemli proteinlerden Glial fibriler asidik protein (GFAP) düzeyleri belirlenmesi, lökosit telomer uzunluğu (LTL) araştırılması önerdiğimiz projemizin amacını oluşturmaktadır. İmmünolojik belirteçlerin düzeylerinin ve lökosit telomer uzunluğunun belirlenmesi ve demiyelinizan hastalıkların temel mekanizmalarına dair ilişki kurulabilmesi hedeflendi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim dalına başvuran NMOSB tanısı almış 29 hastanın ve 16 sağlıklı kontrolün serumlarından ELISA yöntemiyle enflamasyon belirteci olarak interlökinlerden IL6, IL17A, astrosit ilişkili proteinlerden GFAP düzeyleri belirlenmiştir. Elde edilen Periferik kandan DNA ekstraksiyonu gerçekleştirildi ve real-time qPCR (Gerçek Zamanlı Kantitatif Polimeraz Zincir Reaksiyonu ) yöntemi kullanılarak lökosit telomer uzunluğu belirlenlendi. Projemizde NMOSB tanı ve tedavisine destek olabilecek yeni stratejiler geliştirilmesi amacıyla yeni moleküler mekanizmaların belirlenmesi amaçlandı. Kontrol grubu ile karşılaştırdığımızda AQP-4-IgG pozitif olan hastaların lökosit telomer uzunlukları anlamlı düşük bulundu. Bununla birlikte GFAP, IL-6, IL-17A normal düzeylerde olmakla birlikte kontrol grubuna kıyasla daha düşük bulundu. Sonuç olarak bu veriler literatürde telomer uzunluğu ve nörodejeneratif hastalık ilişkisini desteklemektedir. GFAP, IL6, IL 17A ise normal düzeylerde bulunmuş ve bu hastaların immünomodilatör tedavi almaları ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Neuromyelitis optica spectrum disorder (NMOSD) is one of the demyelinating diseases of the central nervous system. Antibodies developed against aquaporin 4 have been a significant breakthrough in understanding the etiopathogenesis of the disease. However, the pathophysiology of NMOSD remains unclear. Identifying a biomarker that could elucidate the disease's pathophysiology would facilitate disease monitoring and enable the discovery of new therapeutic agents. The aim of our proposed project is to investigate inflammatory interleukins (IL-6, IL-17A), glial fibrillary acidic protein (GFAP), which is a key protein in the skeletal structure of astrocytes in the central nervous system, and leukocyte telomere length (LTL) to better understand the molecular mechanisms of NMOSD. The study aimed to determine the levels of immunological markers and leukocyte telomere length and establish correlations with the fundamental mechanisms of demyelinating diseases. Serum samples from 29 NMOSD patients and 16 healthy controls admitted to Ege University Faculty of Medicine, Department of Neurology, were analyzed. Levels of inflammatory markers IL-6 and IL-17A, as well as astrocyte-associated GFAP, were measured using the ELISA method. DNA extraction was performed from peripheral blood, and leukocyte telomere length was determined using real-time quantitative polymerase chain reaction (qPCR). Our project aimed to identify novel molecular mechanisms that could contribute to the diagnosis and treatment of NMOSD. When compared to the control group, leukocyte telomere lengths were found to be significantly shorter in AQP4-IgG-positive patients. Additionally, GFAP, IL-6, and IL-17A levels were within normal ranges but lower compared to the control group. In conclusion, these findings support the association between telomere length and neurodegenerative diseases in the literature. GFAP, IL-6, and IL-17A levels were normal, which may be attributed to the immunomodulatory treatments received by these patients.