Şişman kadınlarda boy uzunluğunun belirlenmesinde kulaç açıklığı, yarı kulaç açıklığı ve diz yüksekliğinin değeri
The Value of arm span, hemi-arm span, lenght of lower leg in the evaluation of body lenght in obese women
  1. Tez No: 91816
  2. Yazar: HÜLYA YARAŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
(50) Özet ÖZET Günümüzde en sık görülen beslenme hastalığı şişmanlık olarak ortaya çıkmaktadır. Şişmanlık vücut yağ oranının artışı olarak tarif edilmektedir. Vücut yağ oranı çeşitli yöntemler ile net bir şekilde tayin edilebilmesine rağmen pratik uygulamada daha çok antropometrik parametreler kullanılmaktadır: ağırlık ölçümü ve ağırlık-boy ilişkilerine dayanan beden kitle indeksi (BMI) gibi. Bununla birlikte bazı hastalıklarda boy ölçümünü elde edilmesi güç veya olanaksız olabilir. Böyle hastalarda boy uzunluğunun kestirilmesinde çeşitli iskelet ölçümleri kullanılabilir: kulaç açıklığı, yarı kulaç açıklığı ve diz yüksekliği gibi. Çalışmamızda şişman kadınlarda boy uzunluğunun kestirilmesinde iskelet parametrelerinin değeri araştırılmıştır. Çalışma kapsamı içine BMI değeri 27 kg/m2 den yüksek olan 490 şişman kadın alındı. Ayrıca 105 normal ağırlıklı kadın sağlık personeli kontrol grubu olarak çalışmaya katıldı. Her iki grupta anamnez ve fizik muayene tamamlandıktan sonra boy uzunluğu, kulaç açıklığı, yarı kulaç açıklığı ve diz yüksekliği ölçüldü. Normal ağırlıklı kontrol grubunda iskelet parametreleri ile boy uzunluğu arasında anlamlı ilişkilerin bulunduğu görüldü. En yakın ilişki kulaç açıklığmdaydı. Normal ağırlıklı kontrol grubundan elde edilen regresyon denklemlerine şişman hastalardan elde edilen iskelet parametreleri değerleri konarak beklenen boy uzunlukları elde edildi ve bunların gerçek boy uzunluğu ile farkı incelendi. Üç parametrede de aradaki farkın anlamlı olduğu görüldü. Beklenen ve hesaplanan BMI düzeyleri(51) Özet arasındaki fark ta anlamlı bulundu. Benzer şekilde çoklu ilişkilerden elde edilen regresyon denklemlerinden kestirilen boy uzunluğu ile ölçülen gerçek boy ve BMI düzeyleri arasındaki fark ta anlamlı bulundu. Şişman hastalar randomize bir şekilde iki gruba ayrıldı: belirleme ve değerlendirme grubu. Belirleme grubundaki şişman kadınlarda iskelet parametreleri arasında da anlamlı ilişkilerin bulunduğu saptandı. En yakın ilişkiyi yine kulaç açıklığı gösterdi. Belirleme grubundaki şişman kadınlardan elde edilen regresyon denklemlerine değerlendirme grubundaki şişman kadınlardan elde edilen iskelet parametreleri düzeyleri konarak beklenen boy uzunlukları elde edildi ve bu düzeylerin değerlendirme grubunda ölçülen boy uzunluğu ile farkı incelendi. Üç parametrede de aradaki farkın anlamlı olmadığı görüldü. Beklenen ve hesaplanan BMI düzeyleri arasındaki fark ta anlamlı bulunmadı. Benzer şekilde çoklu ilişkilerden elde edilen regresyon denklemlerinden kestirilen boy uzunluğu ile ölçülen gerçek boy ve BMI düzeyleri arasındaki fark ta anlamlı bulunmadı. Bulgular, şişman kadınlarda boy uzunluğunun kestirilmesinde şişman kişilerden elde edilen regresyon denklemlerinin geçerli olabileceğini göstermektedir. Normal kontrol grubundaki bulgular normal ağırlıklı kişilerde iskelet parametreleri ile boy uzunluğu arasında anlamlı bir ilişki bulunduğunu desteklemektedir. Bununla birlikte, bulgular normal ağırlıklı kişilerden elde edilen iskelet parametreleri boy uzunluğu regresyon denklemlerinin şişman kişilerde boy uzunluğunun kestirilmesinde geçerli olamayacağını düşündürmektedir. Bu nedenle normal ağırlıklı kontrol gruplarından elde edilen denklemlerin sadece normal ağırlıklı kişilerde kullanılması gerektiği ve şişman kişiler için geçerli olamayacağı düşünüldü. Bununla birlikte, şişman kişilerde boy uzunluğu, iskelet parametreleri ilişkilerinden elde edilen regresyon denklemlerinin yine şişman kişilerdeki boy uzunluğunu kestirmede yararlı olabileceği ortaya çıkmaktadır../..
Özet (Çeviri)
(52) Summary SUMMARY Today the most frequently observed disorder of nutrition is obesity. Obesity is described as an increase in the fat ratio of the body. Although, the fat ratio of the body can be determined accurately by various methods, in clinical practice the anthropometrical parameters are used, i.e., measurement of weight and body mass index (BMI) that is based on weight-height relations. But the height measurement can be difficult or impossible in some pathological conditions. Various skeletal measurements can be used in estimating height for such patients, i.e., the arm span, demi-arm span and tne knee height. In our study, the value of the skeletal parameters for estimating height in obese women were investigated. 490 obese women whose BMI values are above 27 kg/m2 were studied. In addition, 105 normal weight women obtained from hospital staff were regarded as a control group. After completing the story and the physical examination for both groups, the height, arm and demi-span and knee length were measured. The significant relations between the skeletal parameters and the heights were observed in the control group. The strongest relationship was observed between height and arm span. The values of skeletol parameters that had been obtained from the obese women, were put in the regression equations that had been obtained from the normal control group. Therefore, the expected heights were obtained, and the difference between the expected and the real heights was determined. Significant differences were observed between real height and expected height, calculated accarding to the regretion(53) Summary euations of normal. Similarly, the difference between predicted height that was obtained from the multiple relationship, and real height and the BMI levels, was thought as significant. The obese patients were separated into two groups randomly: the determination and the validation groups. The significant relations were observed between the skeletal parameters in the determination group. The highest relation was found between the height and arm span again. The skeletal parameters measured in validation group were put into the regression equations obtained from the determination group. Therefore, the expected heights were obtained and the difference between these examined. The differences were not significant between actual (measured) height and expected height for the three parameters. The difference between the expected and the measured BMI levels was not significant either. Similarly, the difference between the height was estimated from the regression equations from the multiple relations, and real measured height, and BMI levels, was not thought as significant too. The findings show that the regresion equations from the obese person, can be valid in estimating the height in obese women. The findings in normal control group, support that there is a significant relation between the skeleton parameters and the height for the normal control group. But, it is observed that the skeletal parameters and the height and the regression equations obtained from the normal-weight person are not valid in estimating heights for the obese women. Therefore, it is suggested that the equations from the normal weight groups should be used for only normal weight persons, and are not valid in obese women. Bu it is concluded that the regression equations that were obtained from the relations between the height and the skeleton parameters for the obese persons, can be useful in estimating the height for the obese persons../..