Hemorajik şok oluşturulan köpeklerde hızlı ve yavaş mayi infüzyonunun karşılaştırılması
Comparison of rapid and slow fluid infusion rates in dogs with hemorrhagic shock
- Tez No: 91817
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN M. SÖZÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Acil servislerde hemorajik şok sık karşılaşılan bir durumdur ve tedavinin yönlendirilmesinde şokla mücadele ilk sırayı almaktadır. Hastaya uygun mayi tedavisinin verilmesinde ise bazı zorluklar ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda köpeklerde oluşturulan hemorajik şok sonrası ayrı mayi miktarı ile tedavi edilen gruplardaki kan basıncı, hemotolojik, biyokimyasal ve histopatolojik değişiklikleri inceleyerek tedavide en uygun mayi miktarını tespit etmeyi amaçladık. Köpekler randomize olarak 3 gruba ayrıldı ve her grup 10 köpekten oluştu. Grup l'e bir saatlik şok süresinden sonra hiçbir tedavi verilmedi. Grup H'ye bir saatlik şok süresinden sonra femoral vene yerleştirilen kateter ile 60 cc/kg do/unda yarım saatte ringer laktat solüsyonu verildi. Grup Ill'e bir saatlik şok süresinden sonra aynı vene yerleştirilen kateter ile 30 cc/kg dozunda yarım saatte ringer laktat solüsyonu verildi. Tüm gruplara yarım saatlik tedavi sonrası deney bitimine kadar 4 cc/kg/saat dozunda idame ringer laktat solüsyonu verildi. Deneyin başlangıcında, şok süresinin 60. dakikasında, 90.dakikada ve 180. dakikada biyokimyasal ve hematolojik analiz için kan örneği alındı. Ayrıca 63deneyin başlangıcında, 60. dakikada ve 1 80. dakikada histopatolojik inceleme için karaciğer, ince barsak ve böbrekten doku örnekleri alındı. Her üç grubun yaşam sürelerine baktığımızda, grup I de 5 köpek (%50) şok döneminden sonra ortalama 150.dakikada öldü. Grup II ve III te mortalite gözlenmedi. Hemorajik şok tedavi edilmediğinde kan basıncı giderek düşmektedir. Grup II de kan basıncı 110 mmHg' ye kadar yükselmektedir. Grup III te ise kan basıncı ortalama 90 mmHg civarında tutulmaktadır. Hematokrit tedavi edilmeyen grupta ilk üç saatte fazla düşmemektedir, bu nedenle hematokrit şokun derinliği ve süresi hakkında bilgi vermemektedir. Laktat seviyesi kontrol grubunda giderek artmaktadır. Tedavi edilen her iki grupta da laktat seviyesi düşmektedir. Hemorajik şokta tedavide kullanılan sıvı miktarı ile orantılı olarak koagulasyon parametreleri dilüe olmaktadır. Sonuç olarak şokta en kısa zamanda kanama kontrol altına alınmalı, tedavide agresifdavranılmamalıdır. 64
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hemorrhagic shock is a frequent entity in emergency department and the first step in the treatment is to combat with the shock. Proper intravenous fluid replacement is sometimes diffucult. We studied blood pressure, hematological, biochemical and h i sto pathological parameters on different groups of dogs which are in hemorrhagic shock and treated with different amounts of fluid. Dogs are randomly put into three groups, each group having ten dogs. Group 1 is given no treatment after an hour of shock period. Group II is given 60 cc/kg laclalcd ringer's solution in halfan hour through a catheter in femoral vein alter an hour of shock period. (J roup III is given 30 cc/kg lactatcd ringer's the solution in halfan hour through the same route after an hour of shock period. For maintenance all groups are given 4 cc/kg/hour lactated ringer's solution till the end of the treatment. Blod samples are drawn for hemotological and biochemical analysis in the beginning of the experiment and at the 60th, 90th, 180th minutes of 65the shock. Also tissue samples for histopathological analysis are taken from the liver, small intestines and kidney. Observing the survival rates of the groups, 5 dogs (50%) in group I were died after an average of 150 minutes. No mortalities are seen in group II and III. Blood pressure decreases as long as shock is not treated. In group II, blood pressure increases as high as 110 mmHg. In group Ol, blood pressure can be maintained to 90 mmHg. In the group which is not treated, hemotocrite values doesn't decrease in the first three hours, for that reason hematocrite is not a reliable value to estimate the depth and the onset of shock. Lactate levels increase in the control group whereas it decreases in both of the treated groups. In the hemorrhagic shock coagulations parameters are dilueted as the replaced fluid amount increases. As a result hemorrhage should be immediately controlled and treatment should not be too agressive. 66