Pediatrik distrofinopati hastalarında kardiyak doğal seyrin incelenmesi
Investigation of cardiac natural course in pediatric dystrophinopathy patients
  1. Tez No: 918162
  2. Yazar: BETÜL SEDA GÜZELHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU AYPAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Distrofinle ilişkili kas distrofileri, distrofin genindeki mutasyonlardan kaynaklanan ve resesif olarak kalıtılan bir dizi X bağlantılı kas hastalığını içerir. Bu çalışma, özellikle Duchenne (DMD) ve Becker kas distrofisi (BMD) olmak üzere pediatrik distrofinopati hastalarında kardiyak klinik özellikleri ve yaş gruplarına göre kardiyak bulguları araştırmaktadır. Çalışmamız ayrıca farklı organ sistemleri arasındaki klinik bulgular arasındaki ilişkileri belirlemeyi amaçlamaktadır. Üçüncü basamak bir merkezde izlenen 86 DMD ve 17 BMD hastası üzerinde retrospektif kesitsel bir çalışma yürütülmüştür. Ambulasyon durumu, genetik mutasyon sonuçları, ekokardiyografi, elektrokardiyografi (EKG), holter monitörizasyon, kardiyak manyetik rezonans görüntüleme (MRG), pulmoner fonksiyon testleri ve polisomnografi dahil klinik veriler analiz edilmiştir. DMD hastalarının ortalama yaşı 12,2 yıl (aralığı: 3-18 yıl) ve BMD hastalarında 15,2 yıl (aralığı: 8-18 yıl) idi. Sol ventrikül disfonksiyonu BMD hastalarının %47,1'inde gözlendi ve bu oran DMD hastalarında gözlenen %23,5'ten önemli ölçüde daha yüksekti (p=0,072). DMD hastalarında özellikle ileri yaş gruplarında Kardiyak MRG'de yüksek geç dönem kontrastlanma skorları belirlendi ve azalmış kalp hızı değişkenliği ve artmış sinüs taşikardisi ile ilişkilendirilmiştir. Pulmoner restriksiyon ve nokturnal hipoventilasyon, 10 yaşın üzerindeki DMD hastalarında daha yaygın saptanmıştır. Bu pulmoner komplikasyonlar, EKG'de sağ dal bloğu ve sağ ventrikül hipertrofisi ile korelasyon göstermektedir. DMD hastalarında hareket kaybının medyan yaşı 13 yıldı ve bu, kardiyak disfonksiyon ve pulmoner komplikasyonların artan yaygınlığıyla ilişkiliydi. BMD hastaları, semptomların daha geç başlamasına rağmen ergenliklerinin ortalarında daha belirgin kardiyak anormallikler sergilemişlerdir. Bulgular DMD ve BMD hastalarında yaşa özgü izlemenin önemini vurgulamaktadır. Özellikle presemptomatik aşamalarda kardiyak ve pulmoner komplikasyonların erken tespiti, zamanında müdahaleyi kolaylaştırabilir. DMD hastalarında, pulmoner komplikasyonlar ve kardiyak disfonksiyon arasındaki etkileşim, multidisipliner bakımın önemini vurgulamaktadır. HRV, subklinik kardiyak disfonksiyonu belirlemek ve erken müdahaleleri yönlendirmek için değerlidir. Genellikle daha hafif hastalık seyrine rağmen, BMD hastalarında sol ventrikül disfonksiyonunun DMD hastalarına kıyasla daha yüksek yaygınlığı rutin izlemin önemini vurgulamaktadır. Distrofinopatilerin kardiyak komplikasyonlarını yönetmek için güncel tedavi ve izlem protokollerine uyum önemlidir. Kardiyak ve pulmoner sağlığı hedef alan düzenli değerlendirme ve erken müdahaleler, etkilenen bireylerin yaşam kalitesini ve uzunluğunu önemli ölçüde artırabilir.
Özet (Çeviri)
. Dystrophin-related muscular dystrophies include a spectrum of X-linked muscle diseases resulting from mutations in the dystrophin gene and inherited recessively,. This study investigates the cardiac clinical characteristics and age-grouped cardiac findings in pediatric dystrophinopathy patients, particularly Duchenne (DMD) and Becker muscular dystrophy (BMD). The study also aims to identify the relationships between clinical findings across different organ systems. A retrospective cross-sectional study was conducted on 86 DMD and 17 BMD patients followed at a single tertiary center. Clinical data, including ambulation status, genetic mutation results, echocardiography, electrocardiography (ECG), Holter monitoring, cardiac magnetic resonance imaging (CMR), pulmonary function tests, and polysomnography were analyzed. The mean age of DMD patients was 12.2 years (range: 3–18 years) and 15.2 years (range: 8–18 years) in BMD patients. Left ventricular dysfunction was observed in 47.1% of BMD patients, significantly higher than the 23.5% observed in DMD patients (p=0.072). In DMD patients, elevated late gadolinium enhancement scores on CMR were associated with reduced heart rate variability and increased sinus tachycardia, particularly in older age groups. Restrictive pulmonary patterns and nocturnal hypoventilation were more prevalent in DMD patients over the age of 10 years. These pulmonary complications correlated with right bundle branch block and right ventricular hypertrophy on ECG. The median age of ambulation loss in DMD patients was 13 years, coinciding with an increased prevalence of cardiac dysfunction and pulmonary complications. BMD patients, despite a later onset of symptoms, exhibited more pronounced cardiac abnormalities by their mid-teens. The findings underscore the importance of age-specific monitoring in DMD and BMD patients. Early detection of cardiac and pulmonary complications, particularly in the pre-symptomatic stages, can facilitate timely intervention. In DMD patients, the interplay between pulmonary complications and cardiac dysfunction highlights the importance of integrated care. HRV is valuable for identifying subclinical cardiac dysfunction and guiding early interventions. This study emphasizes adherence to updated treatment and monitoring protocols for managing dystrophinopathies' cardiac complications. The higher prevalence of left ventricular dysfunction in BMD patients compared to DMD patients, despite their typically milder disease course, challenges prevailing assumptions. Identifying gaps in beta-blocker and MRA use for these patients is significant, as it calls attention to potential areas for improving adherence to guidelines and optimizing therapeutic approaches. Regular assessment and early interventions targeting cardiac and pulmonary health can significantly enhance affected individuals' quality and longevity of life.