İlişkisel estetik bağlamında izleyici için yeni bir alan: Yeni tip kamusal sanat
A new space for the audience in the context of relational aesthetics: New public art
  1. Tez No: 918172
  2. Yazar: ÖNDER BEKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖMER EMRE YAVUZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İlişkisel Estetik Bağlamında İzleyici İçin Yeni Bir Alan: Yeni Tip Kamusal Sanat başlıklı bu eser metni çalışmasında 1990 sonrası sanatta önemli bir eşik olarak kabul edilen İlişkisel Estetik teorisi ve bu teoriden doğmuş sanat yapıtları incelenmiştir. Bu bağlamda seçilen sanatçıların yanı sıra metin içinde gerekli görülen sanatçılara da yapıtlarıyla birlikte yer verilmiştir. Bununla birlikte ilişkisellik kavramı tarihsel bir perspektifle ele alınarak oluşum safhalarından hangi tarihsel gelişmelerin etken olduğu ortaya konmuştur. Teorinin yapısal ve felsefi safhaları güncel eleştirmenlerin yorumlarıyla irdelendiği kadar, tarihsel bilgilerle ışığında da incelenmiştir. Aynı zamanda izleyicinin tipolojisi belirli bir zamansal ayraçla ayrılmış ve bu portrenin nitelikleri ve sahip olduğu işlev ilişkisellik bağlamında ele alınmıştır. 1990 öncesi izleyici modelleri kapsam dışında tutulmuştur. Yeni tip kamusal sanat ise teorisyeninin kendi sanatsal anlayışı üzerinden ele alınmış, ürettiği yapıtlarla da üretiminin sebep-sonuç ilişkisinin etkisi üzerinde durulmuştur. Bu tip üretim modellerinin kamusallık meselesine ne gibi katkıları olacağı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Title: A New Space for the Audience in the Context of Relational Aesthetics: New Public Art This study explores the theory of Relational Aesthetics, considered a major turning point in post-1990s art, along with the artworks that have emerged from this theory. In this context, selected artists are examined, as well as other relevant artists and their works, as deemed necessary within the text. The concept of relationality is analyzed from a historical perspective, highlighting the significant historical developments that influenced its formation. The structural and philosophical aspects of the theory are scrutinized not only through contemporary critics' interpretations but also under the lens of historical insights. Moreover, the typology of the audience is segmented within a specific temporal bracket, examining the characteristics and functions of this profile in the context of relationality. Audience models prior to the 1990s are excluded from the study. The new form of public art is addressed through the lens of the theorist's own artistic understanding, focusing on the cause-and-effect relationship within their body of work. This analysis also brings to light the contributions that such modes of production might offer to the notion of publicness.