Beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının cimnastik özelleşmiş alan bilgisi düzeylerinin incelenmesi: Kalıcılık etkisi
The examination of preservice physical education teachers' gymnastic specialized content knowledge level: Retention effect
- Tez No: 918170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN DEVRİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin ya da öğretmen adaylarının öğretmek için ihtiyaç duydukları bilgi, alan bilgisi olarak tanımlanmaktadır. Alan yazında beden eğitimi ve sporda alan bilgisi ikiye ayrılmaktadır. Genel alan bilgisi (GAB) ve özelleşmiş alan bilgisi (ÖAB) olarak ikiye ayrılan alan bilgisi, öğretim için önemli bir bilgidir. Öğreticilerin yeterli alan bilgisine sahip olabilmeleri için her iki alt boyutta da yeterli bilgiye sahip olması gerekmektedir. Yapılan araştırmalar ÖAB arttırılan beden eğitimi ve spor öğretmenleri ya da öğretmen adaylarının öğretim için vazgeçilmez bilgi olan pedagojik alan bilgilerinin arttığını göstermiştir. Ancak beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin özelleşmiş alan bilgilerinin kalıcılığını inceleyen çalışma sayısı yeterli değildir. Bu çalışmanın amacı, beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının cimnastik ÖAB düzeylerinin ve kalıcılık etkisinin incelenmesidir. Araştırma da yarı deneysel araştırma tasarımı kullanılmıştır. Çalışmaya iki öğretim elemanı ve 117 beden eğitimi ve spor öğretmen adayı katılmıştır. Çalışmanın verileri kişisel bilgi formu ve Ward ve ark. (2017) tarafından geliştirilen içerik haritası kullanılarak toplanmıştır. Veriler, iki araştırmacı tarafından kodlanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik tercih edilmiştir. Bulgulara göre cimnastik dersi öncesinde uygulama, uygulama sonrası kalıcılık ve karşılaştırma grubu öğrencilerinin cimnastik ÖAB düzeylerinin olmadığı belirlenmiştir. Ders uygulaması sonrasında uygulama grubunun cimnastik ÖAB skoru 10.33, uygulama sonrası kalıcılık grubunun skoru 11.02 ve karşılaştırma grubunun ÖAB skoru .72 olarak belirlenmiştir. Bu değerler her iki uygulama gruplarının cimnastik ÖAB düzeyinin ders sonrasında beklenen değer olan 3.0 ve üzerinin oldukça üzerinde olduğunu, ancak karşılaştırma grubunun beklenen değerin oldukça altında cimnastik ÖAB değerlerine sahip olduklarını göstermektedir. Cimnastik ders uygulamasının bir yıl sonrasında grupların cimnastik ÖAB kalıcılık düzeyleri verileri toplanmıştır. Veri toplama öncesinde uygulama sonrası kalıcılık grubuna hatırlatma amaçlı bir cimnastik ders uygulaması gerçekleştirilmiştir. Diğer uygulama ve karşılaştırma gruplarına herhangi bir hatırlatma çalışması ya da eğitimi verilmemiştir. Bulgulara göre uygulama grubunun ortalaması 2.76, uygulama sonrası kalıcılık grubunun ortalaması 6.73 ve karşılaştırma grubunun ortalaması .26 olarak belirlenmiştir. Bulgulara göre uygulama grubunun cimnastik ÖAB düzeyinin bir yıl sonrasında yeterli kabul edilen 3.0 değerinin biraz altında olduğu görülmektedir. Uygulama sonrası kalıcılık grubunun hatırlatma dersi sonrasında cimnastik ÖAB skoru 6.73 olarak tespit edilmiştir. Bu değer beklenen değerin üzerindedir. Karşılaştırma grubu ise son test değeri olan .72 skorundan .26'ya gerilemiştir. Karşılaştırma grubunun son test değerleri beklenen değerin oldukça altında olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının cimnastik ÖAB düzeyi eğer ders ÖAB odaklı işlenirse yeterli düzeye ulaşmaktadır. Bir yıl sonra yapılan takipte, bu bilgi düzeyinin beklenenin altında olduğu gözlemlenmiştir. Kalıcılığı artırmak amacıyla uygulanan hatırlatma dersi sonrasında, bilgi düzeyi istenen seviyenin üzerine çıkmıştır. Gelecek çalışmalarda öğretim süreçlerinde kalıcılığı sağlamak için düzenli hatırlatma derslerine odaklanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Content knowledge is defined as physical education teachers or preservice teachers' knowledge which they need while teaching. Content knowledge is divided two sub-domains. These domains are common content knowledge (CCK) and specialized content knowledge (SCK.) and it is very important knowledge for teaching. Teachers are required to have both knowledge domains in order to have sufficient content knowledge. Studies in literature indicated that enhancing physical education teachers' and preservice physical education teachers' specialized content knowledge has increased their pedagogical content knowledge which is indispensable knowledge for teachers. However, studies examining preservice physical education and sport teachers' gymnastic specialized content knowledge retention level are very rare. The purpose of this study was to preservice physical education and sport teachers' gymnastic specialized content knowledge and their retention levels. Quasi-experimental design was utilized for this study. There were two university lecturers and 117 preservice physical education and sport teachers voluntarily accepted to participate in this study. Data collection tools were personal information form and content map which was developed by Ward et al. (2017). Collected data were coded by two coders. Results showed that intervention, retention after intervention and comparison groups participants had no gymnastic SCK level before the gymnastic courses. After courses, intervention group had 10,33, retention after intervention group had 11.02, and comparison group had .72. According to results, while both intervention groups had higher gymnastic SCK level than expected level of 3.0, comparison had very lower gymnastic SCK level even they complicated gymnastic course. One year after these gymnastic courses, retention data were collected. Before data collection, only one reminder course was applied on retention after intervention group. Intervention and comparison group participants did not follow any reminder courses or applications. One year later collected data showed that intervention group had 2.76, retention after intervention group had 6.73 and comparison group had .26 SCK scores. According to findings, while retention after intervention group had higher SCK score than expected level, intervention group slightly lower SCK score and comparison had very lower than expected SCK scores. As a conclusion, preservice physical education teacher increased their gymnastic SCK score if the SCK-focused course was applied on them. After one year than gymnastic course, their SCK scores decreased. Reminder course even it is applied once had increased their SCK level than expected level. Regular reminder courses in order to increase preservice physical education teachers' retention level are advised for future studies.