Elektronik haberleşme sektöründeki dijital dönüşüm projelerinin yönetilmesi ve başarı faktörlerinin analizi
Management of digital transformation projects in the electronic communications sector and analysis of success factors
  1. Tez No: 918190
  2. Yazar: NİYAZİ DEMİRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimi ile birlikte insanların yaşam kalitesi büyük ölçüde artmıştır. Yürütülmesi uzun zaman alabilecek çalışmalar dijital dünyaya aktarılarak çok kısa sürede ve yüksek verim ile çözülebilmektedir. Bu nedenle kurumlar yapılarında hızlı bir dijital dönüşüm sürecine girmişlerdir. Bu dönüşüm sürecine giren kurumlar çoğu zaman yüksek maliyetlere katlanarak büyük projeler yürütmektedir. Elbette bu hızlı geçiş ve büyük projeler bir takım sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu sorunların üstesinden gelebilmek ve bu süreci başarı ile yönetebilmek için bazı faktörler daha fazla ön plana çıkmaktadır. Yönetim desteği/liderlik, proje yönetimi, organizasyon yapısı, personel kalitesi yeterliliği, değer oluşturma, müşteri/kullanıcı yönetimi ve teknoloji altyapısı dijital dönüşüm projelerinin başarısını önemli ölçüde etkileyen faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma kapsamında, proje yönetimi ve dijital dönüşüm konularına yer verilmekte olup, elektronik haberleşme sektöründe hizmet veren kurumlarla yapılan anket ile ulaşılan verilerin analizi sonucu belirlenen faktörlerin dijital dönüşüm projelerinin başarısını ne ölçüde etkilediği incelenmiştir. Bu analizler sonucunda yapılmasında fayda görülen bir takım politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the development of information and communication technologies, the quality of people's lives has significantly improved. Tasks that used to take a long time to complete can now be solved in a very short period and with high efficiency by transitioning to the digital world. As a result, organizations have undergone a rapid digital transformation process within their structures. Organizations entering this transformation process often undertake large projects, incurring high costs. Of course, this rapid transition and large-scale projects bring about certain challenges. To overcome these challenges and manage the process successfully, certain factors become more prominent. Management support/leadership, project management, organizational structure, personnel quality/competence, value creation, customer/user management, and technology infrastructure are factors that significantly impact the success of digital transformation projects. This study focuses on project management and digital transformation, and through an analysis of data obtained from a survey conducted with organizations in the electronic communications sector, the impact of the identified factors on the success of digital transformation projects has been examined. As a result of these analyses, a set of policy recommendations have been presented.