Seyirden yasaklanma tedbiri
Banned from watching measure
- Tez No: 918191
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL YERDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İlk insanların doğayla mücadelesi sporun en eski örneklerini oluşturmaktadır. Geçen zaman içerisinde spor, kurallı bir yarışma halini almış ve birçok insanı doğrudan veya dolaylı olarak etkilemiştir. Sporun etki alanını genişletmesi ise birçok problemi beraberinde getirerek ulusal ve uluslararası otoritelerin çözüm arayışına girmesine sebep olmuştur. Türkiye'de de spor ve özellikle futbol, bazen toplumsal birlik ve beraberliği sağladığı gibi bazen de toplumsal kutuplaşmanın sebebi olmaktadır. Bu bağlamda özellikle son yıllarda spor ve sporda şiddetin önlenmesi bağlamında birçok düzenleme yapılmıştır. Bu sebeple çalışmanın ilk bölümünde sporda şiddet kavramı, sporda şiddetin ortaya çıkış nedenleri ve çözüm önerileri ile bu problemin çözümü amacıyla yapılan düzenlemeler ele alınmıştır. Yine bu bölümde karşılaştırmalı hukuktan yararlanılmıştır. 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun, Türkiye'de sporda şiddetin önlenmesine dair yürürlükte bulunan kanundur. Bu Kanun'un en önemli maddelerinden biri kuşkusuz seyirden yasaklanma tedbirini düzenleyen 18. maddedir. Çalışmanın esas konusunu da oluşturan seyirden yasaklanma tedbirini bu kadar önemli kılan etken caydırıcılığının yüksek olmasıdır. Zira seyirden yasaklanma tedbiri, tedbir uygulanan kişinin müsabaka ve antrenmanları izlemesinin yasaklanması anlamına gelmektedir. Tutmuş olduğu takıma körü körüne bağlı bir taraftar için verilecek en büyük ceza o takımın müsabakasını izleyememesidir. Sporda şiddetin önüne geçme adına son derece önemli olan ve aynı zamanda çalışma konusunu oluşturan seyirden yasaklanma tedbiri çalışmanın ikinci bölümünde detaylarıyla incelenmiş, tartışmalı hususlar değerlendirilmiştir. Spor hukuku kaynaklarının yanı sıra ceza hukuku, ceza muhakemesi hukuku, kabahatler hukuku, spor bilimi kaynaklarından istifade edilmiştir. Seyirden yasaklanma tedbiri, Kanun sistematiğine uygun şekilde koruma tedbiri, güvenlik tedbiri, önleyici tedbir ve idari tedbir olarak ele alınmıştır. Kanun'un m. 18/9. Maddesinde düzenlenen seyirden yasaklı failin kolluğa başvuru yükümlülüğünün ihlali ayrı bir başlık altında değerlendirilmiştir. İkinci bölümün sonunda ise seyirden yasaklanma tedbirine ilişkin görüş ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The struggle of the first people with nature constitutes the oldest examples of sports. Over time, sports have taken the form of a regulated competition and many people have been affected directly or indirectly. The expansion of sports' sphere of influence has caused national and international authorities to seek solutions to many problems. In Turkey, sports and especially football are sometimes the cause of social unity and solidarity, and sometimes social polarization. In recent years, many regulations have been made about sports and what is hidden in sports. In the first part of this program, the concepts of violence in sports, the reasons for the proliferation in sports, solution suggestions and the methods used to solve this problem are discussed. Again, comparative law was used in this section. Law No. 6222 on the Prevention of Violence and Disorder in Sports is the law in force in Turkey regarding the prevention of violence in sports. One of the most important articles of this Law is undoubtedly Article 18, which regulates the measure of prohibition from navigation. The factor that makes the measure of prohibition from navigation, which is the main subject of the study, so important is its high deterrent effect. Because the measure of prohibition from viewing means that the person to whom the measure is applied is prohibited from watching the competitions and training. The biggest punishment for a fan who is blindly loyal to his favorite team is not being able to watch that team's match. In the second part of the study, the measure of banning from watching, which is extremely important in preventing violence in sports and which is also the subject of the study, was examined in detail and controversial issues were evaluated. In addition to sports law sources, criminal law, criminal procedure law, misdemeanor law and sports science sources were used. The measure of prohibition from navigation has been considered as a protection measure, security measure, preventive measure and administrative measure in accordance with the Law systematic. Article 18/9 of the Law. Violation of the obligation of the perpetrator banned from traveling to the law enforcement as per the article is evaluated under a separate heading. At the end of the second part, opinions and suggestions regarding the measure of banning navigation are included.