Matematik resfebeleriyle zenginleştirilmiş öğrenme ortamlarından yansımalar
Reflections from learning environments enriched with mathematics rebuses
  1. Tez No: 918196
  2. Yazar: TUĞBA BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu araştırma, matematik resfebeleriyle zenginleştirilmiş öğrenme ortamlarında öğrencilerde gözlenen duyuşsal ve bilişsel özellikleri, öğretmen-öğrenci ve öğrenci-öğrenci etkileşimini, öğretmen-öğrenci rollerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, nitel araştırma yönteminin eylem araştırması deseninde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcılarını, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı Samsun ili Çarşamba ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunda 6 ve 7. sınıfta öğrenim gören 18'i kız, 17'si erkek olmak üzere 35 öğrenci ve bir matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verileri gözlem, öğretmen - öğrenci günlükleri ve yarı yapılandırılmış görüşme formları ile toplanmış, bazı dersler video ile kayıt altına alınmıştır. On hafta boyunca haftada iki ders saati, öğrencilere öğretmen tarafından matematikle ilgili resfebe soruları çözdürülmüştür. Öğrencilerin çalışma öncesinde, sırasında ve sonrasında yarı yapılandırılmış görüşme formları ile görüşleri alınmıştır. Bu araştırmada gözlem verilerinin analizinde betimsel; görüşme, öğrenci ve öğretmen günlüklerinden elde edilen verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada, matematik resfebeleriyle zenginleştirilmiş öğrenme ortamlarında ders içerisinde öğretmen-öğrenci, öğrenci-öğrenci etkileşiminin ve öğrencilerin derse katılımının yüksek olduğu, öğretmenin süreçte yardım etme, öğrencinin ise öğrenen olma rolünün ön plana çıktığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca matematik resfebeleriyle zenginleştirilmiş öğrenme ortamlarının dersin renklendirilmesi ve öğrencilerin derse katılımı açısından etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda, matematik derslerinin farklılaştırılması, ders içeriklerinin zenginleştirilmesi ve öğretmen-öğrenci etkileşimine katkı sağlayan ortamların oluşturulması için resfebe sorularının diğer derslerde de kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the affective and cognitive characteristics observed in students in learning environments enriched with mathematics rebuses, teacher-student and student-student interaction, and teacher-student roles. The research was carried out in the action research pattern of the qualitative research method. The participants of the study consist of 35 students, 18 girls and 17 boys, studying in the 6th and 7th grades of a public middle school in Çarşamba district of Samsun province in the 2022-2023 school year and a mathematics teacher. Research data were collected through observation, teacher-student diaries and semi-structured interview forms, and some lessons were recorded with video. During ten weeks, two class hours a week, the students were asked to solve mathematical problems by the teacher. The opinions of the students were taken with semi-structured interview forms before, during and after the study. In this research, the analysis of observation data is descriptive; content analysis method was used to analyze the data obtained from interviews, student and teacher diaries. In the research, it was concluded that teacher-student, student-student interaction in the course and the participation of students in the lesson in learning environments enriched with mathematics methods is high, and the role of the teacher in helping the process and the student being the role of the learner came to the fore. In addition, it has been revealed that the learning environments enriched with mathematics courses are effective in terms of coloring the lesson and participating students in the lesson. In this context, it is recommended to use rebus questions in other courses in order to differentiate mathematics lessons, to enrich course contents and to create environments that contribute to teacher-student interaction.