Huzurevinde yaşayan hafif demanslı bireylerde müzik eşliğinde yapılan fonksiyonel egzersizlerin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of functional exercises accompaned by music on individuals with mild dementia living in a nursing home
  1. Tez No: 918215
  2. Yazar: ESRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA ÖZDEMİR GÖRGÜ, PROF. DR. VOLKAN GİDİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Demans tanısı almış kişilerde fiziksel egzersiz ve müzik terapisinin denge, fiziksel performans ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla gerçekleştirilen bu araştırmaya, İstanbul'daki huzurevlerinde yaşayan 60 yaş ve üzeri, hafif ve orta derecede demans tanısı almış toplam 40 birey dahil edilmiştir. Katılımcılar rastgele iki gruba ayrılarak; birinci gruba sadece fonksiyonel egzersiz programı, ikinci gruba ise müzik eşliğinde aynı egzersiz programı uygulanmıştır. Sekiz hafta süren müdahale boyunca, haftada iki kez düzenlenen seanslar ısınma, kuvvet ve denge egzersizleri ile soğuma aşamalarını içermiştir. Müzik eşliğinde egzersiz yapan grupta Türk müziğinin enstrümantal eserleri kullanılmıştır. Katılımcıların bilişsel ve fonksiyonel durumları mini mental durum testi, dinamik denge ve fiziksel fonksiyonları zamanlı kalk ve yürü testi, denge ve esneklik ölçümü fonksiyonel uzanma testi, denge yetenekleri ve düşme riski dört aşamalı denge testi, düşme korkusu uluslararası düşme etkinliği ölçeği, kas gücü el kavrama kuvveti, günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlıkları katz bağımsızlık indeksi ve yaşam kaliteleri WHOQOL-OLD ölçeği ile değerlendirilmiştir. Bulgular dört aşamalı denge, fonksiyonel uzanma, düşme etkinliği ve zamanlı kalk ve yürü testi sonuçlarında hem egzersiz grubunda hem de müzik eşliğinde egzersiz yapan grupta iyileşmeler gözlenmiştir. Gruplar arasında fonksiyonel uzanma testinde istatiksel olarak anlamlı fark görülürken (p=0,001), düşme etkinliği, zamanlı kalk ve yürü testlerinde ve Katz günlük yaşam aktivite ölçeğinde (sırasıyla p=0,398; p=0,335; p=0,757) istatiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir. El kavrama kuvvetinde her iki grupta da zaman içinde artış gözlemlenirken gruplar arasındaki iyileşme farkı istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0,168). WQHOQL testinin alt başlıkları ve toplam skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Bu sonuçlar, müzikli egzersizlerin demanslı bireyler üzerinde bazı fonksiyonel iyileşmeleri daha belirgin şekilde etkileyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, which was carried out to investigate the effects of physical exercise and music therapy on balance, physical performance and quality of life in people diagnosed with dementia, a total of 40 individuals aged 60 years and over with mild and moderate dementia living in nursing homes in Istanbul were included. The participants were randomly divided into two groups; the first group received only functional exercise programme and the second group received the same exercise programme accompanied by music. During the eight-week intervention, the sessions were organised twice a week and included warm-up, strength and balance exercises and cool-down phases. Instrumental pieces of Turkish music were used in the group exercising with musical accompaniment. Cognitive and functional status of the participants were assessed by mini mental state examination, clinical measurement of balance by functional reach test, dynamic balance and physical function by timed up and go test, independence in activities of daily living by katz ındependence ındex and quality of life by WHOQOL-OLD scale. The results showed improvements in the fourstage balance, functional reaching, fall activity and timed get up and walk test results in both the exercise group and the group exercising with music. While there was a statistically significant difference between the groups in the functional reaching test (p=0.001), there was no statistically significant difference in the fall activity, timed get up and walk tests and Katz activity of daily living scale (p=0.398; p=0.335; p=0.757, respectively). While an increase in hand grip strength was observed in both groups over time, the difference in improvement between the groups was not statistically significant (p=0.168). No statistically significant difference was found between the subheadings and total scores of the WQHOQL test (p>0.05). These results suggest that musical exercises may more significantly affect some functional improvements in individuals with dementia.