Son dönem böbrek yetersizliği hastalarında serum leptin seviyelerine CAPD ve hemodiyalizin etkileri
- Tez No: 91822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇELİKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
I. ÖZET Giriş: Kronik böbrek yetersizliği (KBY) hastalarında gıda alımının azalmasına bağlı olarak malnütrisyon sık görülür. Obezite (ob) geninin ürünü olan leptin, gıda alımını azaltırken, enerji tüketimini arttırır. Son çalışmalarda, KBY'li hastalarda serum leptin seviyelerinin yükseldiği ve bu hastalarda malnütrisyona katkıda bulunduğu bildirilmektedir. Bu çalışmada, hemodiyaliz (HD) ve sürekli ayaktan periton diyalizi (CAPD) hastalarında serum leptin seviyelerini ve HD ile CAPD'nin dolaşımdan leptin eliminasyonuna etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Metodlar: Çalışmaya 12 HD, 13 CAPD hastası ve 10 sağlıklı birey kontrol grubu olarak alındı. HD hastalarında HD'den önce ve sonra serumda, CAPD hastalarında serumda ve 24 saatlik peritoneal sıvıda, ayrıca rezidüel idrarı olan 5 hastada 24 saatlik idrarda leptin ve her üç grupta serum TNF-a, IL-1, IL-2 ve IL-6 çalışıldı. Tüm hastalarda vücut kitle indeksi, böbrek fonksiyon testleri, lipidler, CRP, ESR, kan sayımı, ferritin ölçüldü. Sonuçlar: HD ve CAPD hastalarında serum leptin seviyeleri kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksekti (Her biri için p0,05; p>0,05).
Özet (Çeviri)
II. ABSTRACT Background: Malnutrition due to reduced food intake is seen commonly in patients with chronic renal failure (CRF). Leptin, ob gene product, reduces food intake and induces energy expenditure. In recent studies it's reported that serum leptin levels are elevated in patients with CRF. It's not known whether the increase in leptin levels in CRF is caused by a decreased renal clearance and/or increased production. The aim of this study is to determine the serum leptin levels in hemodialysis (HD) and continuous ambulatory peritoneal dialysis (CAPD) patients, and compare the effect HD and CAPD on the elimination of leptin from the circulation. Methods: 12 patients treated with HD, 13 with CAPD and 10 healthy control subject were studied. Serum leptin levels measured before and after HD in HD group, CAPD group and contols. In addition, leptin measured in 24 hours peritoneal fluid in CAPD group, and in 24 hours urine in 5 patients who have residual renal function. Serum TNF-a, IL-1, IL-2 and IL-6 levels measured in that 3 groups. Body mass index (BMI), renal funtion tests, serum lipids, CRP, ESR, CBC and ferritin were determined in all patients. Results: Serum leptin levels were significantly higher in CAPD and HD subjects than controls (p0,05 and p>0,05 respectively).