Türk romanında kutupluluğun değişimi (Felâtun Bey ile Râkım Efendi, Yaban, Yalnızız, Tehlikeli Oyunlar romanları çerçevesinde)
The change of polarity in the turkish novel (In the context of Felâtun Bey ile Râkım Efendi, Yaban, Yalnızız, Tehlikeli Oyunlar novels)
  1. Tez No: 918233
  2. Yazar: SERAP ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Türk edebiyatına Batı etkisiyle giren bir edebî tür olarak roman, başlangıcından itibaren yapısında kutupluluğu barındırır. Zamanla kutupluluk, roman türündeki teknik gelişmeyle birlikte daha soyut, girift ve derin bir yapıya bürünmüştür. Bu çalışmada toplumsal koşulların şekillendirdiği kutupluluğun bireyin kendisine doğru izlediği yol konu edilmiştir. Tanzimat döneminden seçilen Felâtun Bey ile Râkım Efendi romanında iki farklı sosyal tip arasındaki kutupluluk, Cumhuriyet dönemi romanlarından olan Yaban'da sosyal sınıflar arasındakine, sonraki dönem ürünü olan Yalnızız'da daha mistik bir forma dönüşmüştür. Son olarak Tehlikeli Oyunlar romanında kutupluluğun bireyin kendi iç dünyasına yönelerek somuttan soyuta doğru değişim gösterdiği görülmüştür. Yazım aşamasında seçilen örnekler üzerinden metin analizi yapılmış, romanlar farklı açılardan kutupluluk bağlamında incelenmiştir. Romanlar üzerinden kutupluluğun değişimine odaklanılan çalışmada bu değişimin toplumsal ağırlıklı düşünceden bireysele doğru olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As a literary genre that entered Turkish literature under the influence of the West, the novel has polarity in its structure from the beginning. Over time, polarity has taken on a more abstract, intricate and deep structure with the technical development in the novel genre. In this study, the path of the polarity shaped by social conditions towards the individual is discussed. The polarity between two different social types in the novel Felâtun Bey ile Râkım Efendi, selected from the Tanzimat period, transformed into polarity between social classes in Yaban, a novel of the Republican period, and into a more mystical form in Yalnızız, a product of the later period. Finally, in the novel Tehlikeli Oyunlar, it is seen that polarity changes from concrete to abstract by turning to the inner world of the individual. Textual analyses were made on the samples selected during the writing phase and the novels were analysed in the context of polarity from different perspectives. In the study focusing on the change of polarity through novels, it was observed that this change was from socially oriented to individualistic.