Günümüz Türk sinemasında otoritenin yeniden inşası: Beden üzerine bir çözümleme
The reconstruction of authority in contemporary Turkish cinema: An analysis of the body
  1. Tez No: 918234
  2. Yazar: ZEYNEP YEŞİM ÖZKANCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM PARLAYANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasında, döneme ve topluma göre değişen 'otorite' tanımı 'bedenler' üzerinden okunmaya çalışılacaktır. Tarih boyunca otoritesini meşrulaştırmak adına bedeni denetim altında tutmaya ve kontrol altına almaya çalışan iktidar ve otorite imgeleri, yeni bedenlerin üretimine neden olmuşlardır. Değişen bedenleri, tarihsel süreçte en çok gözlemlediğimiz yer sanatsal pratiklerdeki figür kullanımı olmuştur. Batı resim sanatı ile bedeni merkeze koyan ressamlardan, 17. yüzyılda sahne sanatlarının yükselişi ile bedenin kendisi üzerinden hikâye anlatımı yapan sanatçılara, siyasi ve ekonomik sistemlerin oluşturmuş olduğu yeni denetim mekanizmalarının bedeni hangi formlarda kendi için daha işe yarar bir hale getirdiğini okuyabilmekteyiz. Bu tezde, Sinemada beden kullanımı ve beden üzerinden sosyoekonomik yapıların okumasını Türk sinemasındaki 2002'den günümüze kadar çekilmiş üç film, fenomenolojik ve sosyolojik söylem çerçevesinde, günümüzdeki otorite tanımının beden üzerinden okunmasını gerçekleştirilmiş; Reha Erdem'in 'Kosmos', Nuri Bilge Ceylan'ın 'Kış Uykusu' ve Pelin Esmer'in 'İşe Yarar Bir Şey' filmleri bu çerçevede analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the definition of“authority,”which varies according to period and society, will be examined through the lens of“bodies.”Throughout history, images of power and authority, which have sought to legitimize themselves by controlling and regulating bodies, have led to the creation of new bodies. The place where these changing bodies have been most observed in the historical process is in the use of figures in artistic practices. From painters in Western art who centered the body to artists in the 17th century who used the body itself for storytelling with the rise of performing arts, we can trace how new control mechanisms established by political and economic systems have shaped the body into forms that are more useful for their purposes. This thesis analyzes the use of the body in cinema and the interpretation of socio- economic structures through the body in Turkish cinema, focusing on three films produced from 2002 to the present. These films are analyzed within the framework of phenomenology and sociological discourse to explore the current definition of authority as it is reflected through the body: Reha Erdem's Kosmos, Nuri Bilge Ceylan's Winter Sleep, and Pelin Esmer's Something Useful have been analyzed within this context.