Dijital liderlik ve lider üye etkileşimi arasındaki ilişki: Bir araştırma
The relationship between digital leadership and leader-member exchange: A survey
- Tez No: 918232
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHTEŞEM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, dijital liderlik ile lider üye etkileşimi kalitesi arasında ilişkinin mevcut olup olmadığını ve dijital liderliğin lider üye etkileşimi kalitesini nasıl etkilediğini incelemeyi amaçlamaktadır. İstanbul'da, çeşitli sektörlerden 438 beyaz yakalı çalışan ile anket çalışması yapılmış ve iletişim teknolojilerini yaygın olarak kullanan çalışanların, dijital liderlik ve lider üye etkileşimiyle ilgili liderlerine yönelik tutumları ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlarla, dijital liderlik ile lider üye etkileşimi arasında pozitif yönlü, anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur ve algılanan dijital liderlik ve alt boyutlarının düzeylerinin, lider üye etkileşimi ve alt boyutlarının kaliteleri üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı etkilerinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine whether there is a relationship between digital leadership and leader-member exchange and how digital leadership affects leader-member exchange quality. A survey involving 438 white-collar employees from various sectors in Istanbul was conducted and the attitudes of employees who use communication technologies extensively towards their leaders regarding digital leadership and leader-member exchange were measured. With the results obtained, positive and significant relationships were found between digital leadership and leader-member exchange and it was determined that the levels of perceived digital leadership and its dimensions have positive and significant effects on the quality of leader-member exchange and its dimensions.