SET gen ekspresyonunun akut lösemi olgularında saptanması
Determination of SET gene expression in acute leukemia patients
- Tez No: 194669
- Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT ULUTİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyoteknoloji, Hematoloji, Moleküler Tıp, Biotechnology, Hematology, Molecular Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
6. ÖZETRastlantısal olmayan kromozomal anomaliler tüm lösemi türlerinde en sıkrastlanan genetik değişikliktir. Yapısal ve sayısal anomaliler sıklıkla görülürken,kromozomal translokasyonlar özellikle alt guruplar açısından belirleyici önemdedir. Butranslokasyonlar sıklıkla malign süreçte rol alan yeni bir füzyon proteininin kodlanmasınaneden olan kimerik genlerin oluşması ile sonuçlanır.Akut indiferansiye lösemili bir olguda saptanan t(9;9)(q;34;q34) translokasyonusonucu oluşan SET-CAN füzyonu da yine benzer şekilde oluşan bir protein kodlar. SETgeni, çekirdekte bulunan bir fosfoprotein kodlar ve her dokuda expresyon gösterir. SET(TAF1B) geni, INHAT kompleksin alt ünitesidir. INHAT kompleks, histonlarabağlanarak, asetilasyonu önler ve transkripsiyonel baskılanmaya neden olur. SET genininaşırı ekspresyonu metile olmuş DNA'nın demetilasyonunu engelleyerek, genbaskılanmasına neden olduğu gösterilmişir. Bu bilgiler, artmış SET geni ekspresyonun,tümör supresor gen baskılanması veya apoptozisin inhibisyonu yolu ile lösemi gelişminderol oynayabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışmada, SET geninin lösemi gelişimiyleilişkisini saptamak amacıyla, 70 akut lösemili hasta ve 8 sağlıklı kontrol kemik iliğiörneğinde kantitatif real-time PCR tekniği ile SET geninin ekspresyon düzeyi araştırıldı.Genel akut lösemi ve ALL olgularında, sağlıklı olgulara göre artmış düzeyde SET genekspresyonu düzeyi saptandı. SET-CAN ekspresyonu muhtemelen apoptozu azaltarakerken progenitor hücre sayısını artırmakta ancak bu durum hematopoetik maliniteye tekbaşına neden olmamaktadır. Akut indiferansiye lösemide SET-CAN füzyon gen varlığıhematopoetik hastalığın erken fenotipini oluştururken, hastalığın gelişimi için ikincilgenetik lezyonlara gereksinim vardır.58
Özet (Çeviri)
7. SUMMARYOne of the characteristic of many leukemias is the presence of recurring andconsistent chromosome rearrangements. Chimeric genes encoding fusion proteins aregenerated when breakpoints of chromosomal translocations are located in introns offusion partners. Most translocations are associated with specific leukemia subtypessuggesting that in vivo oncogenicity of these genes is restricted to hematopoietic cells.CAN, a nucleoporin gene involved in the t(6;9) (p21;q32) in AML, is also targetedby the t(9;9)(q32;q32) found in a case of Acute Undifferentiated Leukemia (AUL).Rather than forming a fusion gene with DEK, as in AML, CAN is fused to SET andencodes a chimeric SET-CAN fusion protein. In this study, we have analyzed theexpression levels of SET gene in acute lymphoblastic leukemia (n=57) and acute myeloidleukemia (n=13) by quantitative real time polymerase chain reaction. SET geneexpression level was higher in total acute leukemia patients (n=70) and also acute myeloidleukemia patients when we compare them with healthy control (n=8) samples. Accordingto the literature this oncoprotein is not a single cancer initiator but rather responsible fromprogression. Prognostic significance of the SET gene expression in this patient group stillneeds to be studied and that might give further details for clinical application.59