Deprem odaklı kentsel tasarımda kullanıcıların afet bilinci ve deprem farkındalığının belirlenmesi: Tekirdağ ili Süleymanpaşa örneği
Determination of disaster consciousness and earthquake awareness of users in earthquake-focused urban design: The case of Süleymanpaşa in Tekirdağ province
- Tez No: 918269
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA KİPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Türkiye, deprem açısından riskli bir bölgede yer almaktadır. Nüfus artışı ve göçler nedeniyle kentsel alanlarda; sert zemin yüzeylerindeki artış, bitişik ve çok katlı yapılaşma, kentsel açık yeşil alanların oransal olarak azalması, yanlış zemin etütleri vb. gibi durumlar depremin etkisini güçlendirmektedir. Bu durumda; deprem öncesi, sırası ve sonrasında etkili olabilecek deprem duyarlı planlama, tasarım ve yönetim yaklaşımlarının geliştirilmesi önemli olacaktır. Diğer taraftan kullanıcıların afetlere önceden hazırlıklı olmasına yönelik bilinç ve farkındalığa sahip olması da afet odaklı yönetimin başarısını arttıracaktır. Bu kapsamda; tez genel çerçevesini“Depremin boyutu ve müdahalenin başarısı açısından deprem odaklı kentsel tasarımda kullanıcıların afet bilinci ve deprem farkındalığının belirlenmesi önemli ve gereklidir”hipotezi oluşturmaktadır. Amaç, deprem odaklı kentsel tasarım yaklaşımı esasına dayalı olarak, Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesi kent insanının afet bilinci ile deprem farkındalıklarının ve duyarlılıklarının belirlenmesidir. Bu amaçla; yöntem süreci; afet, tehlike, risk, afet bilinci ve deprem gibi temel kavramlar ile afet sonrası geçici toplanma ve yerleşim alanları, deprem parkları, depreme dayanıklı yapı tasarımına ilişkin özellikler tanımlanarak ilgili hipotez dahilinde anket tekniğine dayalı olarak geliştirilmiştir. Yöntem süreci dahilinde, Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesi genelinde 363 kişiye yapılan anketlerden elde edilen veriler; istatistiki analizlere tabi tutularak, ilgili sonuçlar, çizelge ve grafikler şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey is located in a risky region in terms of earthquakes. Due to population growth and migration, in urban areas; increase in hard ground surfaces, adjacent and multi-storey construction, proportional decrease in urban open green areas, inaccurate ground surveys, etc. situations strengthen the effects of earthquakes. In this case; it will be important to develop earthquake sensitive planning, design and management approaches that can be effective before, during and after an earthquake. On the other hand, users' awareness and consciousness to be prepared for disasters in advance will also increase the success of disaster-oriented management. In this context; the general framework of the thesis is constituted by the hypothesis of“Determining users' disaster awareness and earthquake awareness in earthquake-oriented urban design is important and necessary in terms of the size of the earthquake and the success of the intervention”. The aim is to determine the disaster awareness, earthquake awareness and sensitivities of the urban people of Süleymanpaşa district of Tekirdağ province based on the earthquake-oriented urban design approach. For this purpose; methodological process; Basic concepts such as disaster, danger, risk, disaster awareness and earthquake, temporary post-disaster gathering and settlement areas, earthquake parks, earthquake resistant building design features were defined and developed based on the survey technique within the relevant hypothesis. Within the method process, the data obtained from the surveys conducted on 363 people in Süleymanpaşa district of Tekirdağ province were subjected to statistical analysis and the relevant results were presented in the form of tables and graphs.