Milletlerarası tahkimde hakem tayini usulü
Procedure for appointment of arbitrators in international arbitration
  1. Tez No: 918270
  2. Yazar: ZEHRA EZGİ ULUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Tahkim, devlet yargılamasına alternatif olan bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Bu doğrultuda, tahkimin uyuşmazlık çözüm yolu olarak tercih edilme sebeplerinden biri de tahkimde iradilik ilkesidir. Söz konusu ilke, bir izdüşümünü de tahkim yargılamalarında hakemlerin seçimi yapılması bakımından bulmaktadır. Hakemlerin seçimi uyuşmazlığın taraflarınca, uyuşmazlığın taraflarınca seçilen üçüncü bir kişi ya da kurum tarafından veya devlet mahkemeleri eliyle gerçekleştirilebilir. Uyuşmazlığın tarafları arasında bir hakem seçimi anlaşmasının mevcut olup olmaması ve mevcut ise bu anlaşmanın icra kabiliyeti hakemlerin tayininde yol gösterici olmaktadır. Farklı milli hukuklar ve farklı kurumsal tahkim merkezi kuralları hakemlerin tayini konusunda kimi zaman benzer kimi zaman ise farklı düzenlemelere sahiptir. Bu çalışmanın amacı milletlerarası tahkim yargılamalarında hakem tayininin usulünü incelemektir.
Özet (Çeviri)
Arbitration is a dispute resolution method that is an alternative to state litigation. In this regard, one of the reasons why arbitration is preferred as a dispute resolution method is the principle of voluntariness in arbitration. The principle in question finds a reflection in the selection of arbitrators or arbitral tribunals in arbitration proceedings. The selection of an arbitrator or arbitral tribunal may be carried out by the parties to the dispute, by a third person or institution selected by the parties to the dispute, or by state courts. Whether or not an arbitrator selection agreement exists between the parties to the dispute and, if so, the applicability level of this agreement provides guidance in the appointment of an arbitrator or arbitral tribunal. Different national laws and different institutional arbitration center rules sometimes have similar and sometimes different regulations regarding the appointment of arbitrators. The aim of this study is to examine the procedure for appointing arbitrators in international arbitration proceedings.