Helicobacter pylori pozitif duodenal ülserli ve nonülser dispepsili hastalarda atrofik gastrit ve intestinal metaplazi sıklığı
Atrophic gastritis and intestinal metaplasia frequency in helicobacter pylori positive patients with duodenal ulcer and nonulcer dyspepsia
- Tez No: 91829
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET H. pylori (+) duodenal ülserli ve H. pylori (-) duodenal ülserli vakalarda atrofik gastrit ve/veya intestinal metaplazi gelişimi açısından iki grup birbirleriyle ve kontrol grubu ile karşılaştırıldı.. Tüm hastalardan endoskopi ile antrum ve bulbusdan dörder adet biyopsi alınarak gastrit aktivasyonu ve H. pylori yoğunluğu değerlendirildi. İstatistiksel incelemeler için Fisher Kesin Olasılık ve Spearman Korelasyon testleri kullanıldı. H. pylori (+) duodenal ülser ve antral gastritli, duodenal ülser ve atrofik gastritli ve duodenal ülser ve intestinal metaplazili vakalar, H. pylori (-) olan vakalarla karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05). 26
Özet (Çeviri)
SUMMARY H. pylori (+) and H. pylori (-) patients with duodenal ulcer disease were compared with each other and a control group, regarding the occurance of atrophic gastritis and/or intestinal metaplasia. Gastritis activation and presence of H. pylori was evaluated with the endoscopic biopsy specimens taken four times from both the antrum and the bulbus of each patient. Fisher's exact test and Spearman correlation test was used in statistical analysis. When H. pylori (+) patients having duodenal ulcer and antral gastritis, duodenal ulcer and atrophic gastritis and patients with duodenal ulcer and intestinal metaplasia were compared to the same group of patients in H. pylori (-) cases the results were found to be statistically significant 0X0,05). When the coexistance of antral gastritis and atrophic gastritis and the coexistance of antral gastritis and intestinal metaplasia were compared in H. pylori (+) and H. pylori (-) groups no statistical significance was detected (p>0,05). 27