Etanol ile akut gastrik mukozal hasar oluşturulan ratlarda intragastrik L-Arjinin'in mukoza koruyucu etkisi
Gastropro tective effect of intragastric L-Arginine in ethanol-induced gastric mucosal damage in rats
- Tez No: 91830
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN M. SÖZÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Mide mukozası zararlı etkenlere karşı iyi korunan ve direnç gösteren bir dokudur. Çeşitli faktörler bu korunma veya direnci yenip mide mukozasına etki ederek farklı şiddetlerde hasara neden olurlar. Mide mukozasında değişik derecelerde hasar meydana gelen hastalar acil servislere genellikle üst gastrointestinal sistem kanamasına ait şikayetlerle başvururlar. Bu çalışmanın amacı etanolle oluşan akut mide mukozası hasarında intragaslrik L-arjinin'in mukoza koruyucu etkisini araştırmaktır. 39Çalışmada toplam 30 adet rat 3 gruba ayrıldı. Grup l'deki ratlara orogastrik olarak 1.5 ml SF verildi. Gaip 2'deki ratlara 1.5 mi %100'lük etanol orogastrik yoldan verildi. Grup 3 'teki ratlara ise, 100 mgr/kg dozunda orogastrik olarak, 1 ml'ye sulandırılmış L-arjinin ve 30 dakika sonrasında 1.5 mi %100'lük etanol verildi. Lezyonlu alanların tüm mide alanlarına göre yüzdeleri hesaplandığında sadece etanol verilen grupta (Grup2,n=10), belirgin olarak gastrik hemorajik lezyonlar meydana geldi (%4. 1513.41).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The gastric mucosal barrier is the property that protects the gastric luminal structures from noxious factors. Mucosal damage of various severity occurs when noxious factors dominate the protective effects of gastric mucosal resistance. Patients who have acute gastric mucosal damage usually apply to emergency departments with complaints of upper gastrointestinal tract bleeding. The aim of this study is to investigate the protective effects of intragastric L-arginine on gastric mucosal integrity İn ethanol-induced gastric mucosal injury. 41A total of 30 rats were divided into three groups, each consisting of ten rats. The rats in the group 1 were given 1.5 mL of saline intragastrically. The rats in the group 2 were administered 1.5 mL of 100% ethanol intragastrically. L- arginine (100 mg/kg) was diluted with saline to a volume of 1 mL and then administered intragastrically to the rats in the group 3. The rats in this group received 1.5 mL of 100% ethanol intragastrically 30 minutes after the administration of L-arginine. In the group 2, gastric mucosal hemorrhagic lesions occurred markedly (4.15% ± 3.41).