Dijital medya teorileri ve yeni iletişim teknolojileri bağlamında gazetecilik: Türkiye'deki dijital haber odaları üzerine bir araştırma
Journalism in the context of digital media theories and new communication technologies: A study on digital newsroom in Turkey
  1. Tez No: 765951
  2. Yazar: BURAK ÖZYAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YURDAGÜL BEZİRGAN ARAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Dijital gazeteler çevrimiçi ortamdaki yayıncılık stratejilerini ve yöntemlerini düzenli biçimde değiştirmektedir. Bu durumun başlıca nedeni dijital ortamda yayıncılığın koşullarını belirleyen teknolojilerin gelişimini sürdürmesidir. Bu açıdan ele alındığında dijital gazetecilik bir akademik araştırma alanı olarak sürekli biçimde güncellenen farklı uygulamalar bütününü ifade etmektedir. Bu araştırma Türkiye'de yayın yapan dijital gazetelerin değişen dijital gazetecilik araç ve uygulamalarından teknik açıdan nasıl yararlandığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın bir diğer amacı yeni gazetecilik tekniklerinin haber odası üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemi farklı türdeki dijital gazeteleri bir arada değerlendirecek şekilde belirlenmiştir. Bu sayede dijital gazetecilik ortamının mevcut durumu karşılaştırmalı olarak ortaya konulmaktadır. Diğer yandan bu karşılaştırmalı analiz dijital gazetecilik ortamına dair kapsamlı çıkarımların ortaya konulmasına olanak tanımaktadır. Bu amaçla farklı özelliklere sahip dijital gazetelerde çalışan 10 gazeteci ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ulaşılan araştırma bulguları kavramsal sınırları belirlenmiş olan kategoriler altında sunulmakta ve analiz edilmektedir. Araştırmanın sonuçları gazetelerin yeni habercilik tekniklerini farklı düzeylerde kullandığını göstermektedir. Ayrıca gazetelerin özelliklerinin (ana akım, yerel, sadece dijital) yeni habercilik tekniklerinin kullanım biçimlerini etkilemekte olduğu görülmüştür. Dijital gazeteciliğin teknik görünümü detaylı biçimde ortaya konulduktan sonra araştırma bulguları teorik açıdan değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
News outlets regularly change their online publishing strategies and methods. The main reason for this is that the technologies that determine the conditions of broadcasting in the digital environment continue to develop. From this point of view, digital journalism, as an academic research field, refers to a set of different practices that are constantly updated. This research aims to reveal how the online digital newspapers in Turkey use new digital journalism tools and practices from a technical point of view. Another aim of the research is to reveal the effect of new journalism techniques on the newsroom. The sample of the research was determined to evaluate different types of digital newspapers together. Thus, the current situation of the digital journalism environment is presented comparatively. On the other hand, this comparative analysis allows to reveal comprehensive implications about the digital journalism environment. For this purpose, in-depth interviews were conducted with 10 journalists working in digital newspapers with different characteristics. Research findings are presented and analyzed under categories in which conceptual boundaries have been explained. The results of the research show that newspapers use new reporting techniques at different levels. In addition, it has been seen that the characteristics of the newspapers (mainstream, local, only digital) affect the use of new journalism techniques. After the technical view of digital journalism is presented in detail, the research findings are evaluated theoretically.