X, Y ve Z kuşaklarının sosyal medya zeminli yurttaş gazeteciliğine yönelik algılarının dijital medya okuryazarlığı bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the perceptions of generations X, Y and Z towards social media-based citizen journalism in the context of digital media literacy
- Tez No: 956114
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnsanlığın varoluşundan bu yana yaşadıkları dönemlerin kuşaklar üzerindeki etkisi kabul görmüştür. Bu etkilerin biçimlendirdiği kuşaklar birbirlerinden ayrılmış, özelliklerine göre sınıflandırılmıştır. Özelliklerine göre ayrılan kuşakların iletişim alışkanlıkları ve medyaya yönelik tutumları da iletişim alanında çalışan araştırmacıların dikkatini çekmiştir. Medya okuryazarlığı kavramı geleneksel medyanın var olduğu günden itibaren tartışılmış ve çeşitli ilkeleri ile kabul görmüştür. Medyanın dijitalleşmesi ve yeni medya/sosyal medya gibi yeni kavramların ortaya çıkması şüphesiz medya okuryazarlığı kavramının da güncellenmesine sebebiyet vermiştir. Yurttaş gazeteciliği kavramı ise Web 2.0 teknolojilerinin habercilik sektörüne kattığı bir kavram olarak ele alınmaktadır. Vatandaşların haber sürecine aktif katılımları ile gerçekleşen yurttaş gazeteciliğinin uygulanması etik açıdan bazı problemlerin de yolunu açmıştır. X, Y ve Z kuşaklarının dijital medya okuryazarlıkları bağlamında yurttaş gazeteciliği uygulamalarına yönelik tutumları bu noktada çalışmaya konu edilmiştir. Dijital okuryazarlık ölçeği kullanılarak her kuşaktan eşit sayıda katılımcının çeşitli değişkenlere göre okuryazarlık seviyeleri araştırılmış, her kuşaktan eşit sayıda seçilen katılımcıların yurttaş gazeteciliğine ilişkin tutumları belirlenen araştırma soruları çerçevesinde cevaplandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been accepted that the periods in which humanity has lived have an impact on generations since its existence. The generations shaped by these effects are separated from each other and classified according to their characteristics. The communication habits and attitudes towards media of the generations, which are separated according to their characteristics, have also attracted the attention of researchers working in the field of communication. The concept of media literacy has been discussed and accepted with its various principles since the day traditional media came into existence. The digitalization of media and the emergence of new concepts such as new media/social media have undoubtedly caused the concept of media literacy to be updated. The concept of citizen journalism is considered as a concept that Web 2.0 tec At this point, the attitudes of generations X, Y and Z towards citizen journalism practices in the context of their digital media literacy are the subject of the study.hnologies have added to the news industry. The implementation of citizen journalism, which involves the active participation of c At this point, the attitudes of generations X, Y and Z towards citizen journalism practices in the context of their digital media literacy are the subject of the study.itizens in the news process, has also led to some ethical problems. At this point, the attitudes of generations X, Y and Z towards citizen journalism practices in the context of their digital media literacy are the subject of the study. Through the digital literacy operation, the literacy levels of equal numbers of people from each generation were investigated according to various variables, and the attitudes of equal numbers of people from each generation towards citizen journalism were answered with the recorded research data.