Spastisitede botulinum toksini ve fenol blok enjejsiyonları ile alınan sonuçlar
The Results of botulinum toxin and phenol block injections on spasticity
- Tez No: 91831
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Spastisite nörolojik hastalıklarda sık rastlanan ve rehabilitasyon için önemli bir engel oluşturan, kas tonusunda sürekli bir artışla karakterize bir bozukluktur. Biz çalışmamızda en az 3 ay önce ortaya çıkan spinal kord hasarına bağlı olarak her iki alt ekstremitesinde en az 2 değerinde (Ashworth'a göre) spastisite gelişen kontraktürü olmayan, psikiyatrik tedavi almayan botulinum toksini ve fenole karşı bilinen bir kontrendikasyonu olmayan hastaların bir alt ekstremitesine botulinum toksini, diğer alt ekstrmitesine %5'lik fenol solüsyonu uyguladık. Kasım 1998 ve Mart 2000 tarihleri arasında GATA Askeri Tıp Fakültesi FTR kliniğinde yatarak tedavi gören 10 hasta çalışmaya alındı. Hastalara Allergan firması tarafından üretilen botulinum toksin tip A (Botox) 200 İL) ve GATA Eczacılık Bilimleri'nde hazırlanan %5'lik fenol solüsyonu lokal olarak TENS kılavuzluğunda ve özel hazırlanmış olan hipodermik iğne elektrot kullanılarak uygulandı. Hastaların bir alt ekstremitesinde adduktor ve ekstansör kaslara her bir noktaya 25 IU olacak şekilde toplam 200 IU botulinum toksini, yine aynı hastanın diğer alt ekstremitesine aynı noktalardan 1'er mi toplam 8 mi %5'lik fenol solüsyonu uygulandı. Tüm hastalar enjeksiyondan hemen önce ve enjeksiyondan 1 gün, 1 hafta, 2 hafta, 1 ay, 2 ay, 3 ay ve 4 ay sonra olmak üzere toplam 8 kez muayene edildiler. Muayene şu parametrelere göre yapıldı: Spastisite (Ashworth'a göre), Spazm Skoru, Global Ağrı Skalası, Hasta Memnuniyeti ve Fizyoterapist memnuniyeti. Hastalarımızın tamamı çalışmayı tamamladılar. Etki genel olarak 1. haftada en yüksek düzeyinde olup 12. haftaya kadar devam etti. 16. haftaya gelindiğinde etki kısmen azalmış olmakla birlikte halen devam etmekteydi.Yine çoğu parametrede botulinum toksini fenole kıyasla istatistiksel olarak anlamlı fark oluşturmuştur. Bu bulgular ışığında her iki tedavi yönteminin de spastisite üzerinde etkili olduğu, hasta toleransı ve yan etkiler açısından fark gözlenmediği ancak etkisinin daha fazla oluşu ve daha uzun sürmesi nedeniyle botulinum toksininin tercih edilebileceği sonucuna vardık. Daha hafif olgularda fenol de düşük maliyetiyle iyi bir tedavi alternatifi olabilecektir. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE RESULTS OF BOTULINUM TOXIN AND PHENOL BLOCK INJECTIONS ON SPASTICITY Spasticity, a pathologic state of increased muscle tone, occur in a variety of neurologic disorders. It is manifested with a continuous increase in muscle tone and considered as an obstacle for the rehabilitation of the patients. No known therapeutic approach for spasticity has provided favourable results. In this study we applied botulinum toxin to one lower extremity and 5% phenol solution to the other in patients having at least grade 2 (Ashworth) due to spinal cord injury occured at 3 months ago. Patients having contractures, taking psychiatric medicine, and having contraindications for botulinum toxin and phenol were excluded. 10 patients hospitalized in GATA FM&R department between November 1998 and March 2000 were included in the study. A total of Botulinum toxin type A manufactured by Allergan, and 5% phenol solution prepared by GATA pharmaceutical department were injected to the patients using hypodermic needle electrode on the guidence of TENS. A total of 200 IU botulinum toxin were injected to adductor and extansor muscles of one lower extremity as 25 IU for every point of injection, and a total of 8 ml 5% phenol as 1 ml for the same points. The patients were examined prior to injection and then 1 day, 1 week, 2 weeks, 1 month, 2 months, 3 months and 4 months later. Our parameters were spasticity, Ashworth Scale, Spazm Score, Global Pain Scale, patient's global assesment and therapist's global assesment The effect of both modalities was maximum at the first week examination. It lasted sixteenth month with a gradual decrease. For most parameters botulinum toxin showed statistically significant difference compared to phenol. We conclude that both modalities are effective in treatment of spasticity, but botulinum toxin can be prefered with its stronger and long lasting effect. Considering its low cost phenol can be agood alternative in moderate cases. 49