Görsel kimlik tasarımında dinamik logo ve bir uygulama
Dynamic logo in visual identity design and an App
  1. Tez No: 918325
  2. Yazar: NESRİN MARAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET FERRUH HAŞILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Görsel kimlik tasarımının iletişim unsurları arasında yer alan logo, marka imajı için bir kimlik oluşturmanın temel başlangıcı olarak görülmektedir. Logo, amblem, slogan, renk ve ticari markalar gibi çeşitli görsel temsil ögeleri, bir firmanın veya ürünün kimliğini vurgulayarak benzerleri arasında ayırt edilmesini sağlamaktadır. Geleneksel dönemde, logolar ve diğer görsel kimlik ögelerinin tasarımı ve yaygınlaştırılması çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Basılı materyallerin sınırlı erişimi ve maliyetli dağıtımı, markaların geniş kitlelere ulaşmasını zorlaştırmıştır. Ayrıca, geleneksel çoğaltma yöntemi, geri bildirim ve tüketici davranışlarının analiz edilmesi açısından zaman alıcı ve sınırlı olmuştur. Ancak günümüzde, logolar yalnızca bir markanın yapay bileşenleri olarak değil, ilişkiler açısından da farklı bir anlam kazanmıştır. Geniş dijital platformlarda gerçekleşen iletişim deneyimleri, markaların benzersiz kimliklerini yansıtan logo tasarımlarını, önemli hale getirmiştir. Bu nedenle logoların; canlı, etkili ve temsil ettiği markayla uyumlu olması gerekmektedir. Bu durum, dinamik logo tasarımının marka imajını sunmak için etkin yöntemlerden biri olarak öne çıkmasına yol açmıştır. Dinamik logolar, farklı dijital platformlarda, çeşitli formatlarda ve kullanıcı deneyimlerine göre adapte olabilen esnek bir yapıya sahiptir. Bu sayede, bir marka logosu her platformda, her zaman tutarlılığını korurken, farklı kullanıcı deneyimlerine göre kişiselleştirilebilir ve etkili bir iletişim aracı haline getirilebilir. Statik bir logo, belirli bir gerçeği sabit bir formda temsil etmeye çalışırken, dinamik bir logo ise esnek bir yapıda ve çoklu anlamlarla ifade edilebilir. Özetle, dijital teknolojilerin gelişimi, iletişim ve tasarım alanlarında önemli bir değişime yol açmıştır. Geleneksel olarak tek yönlü bilgi alımına dayanan deneyim, artık iki yönlü etkileşimli bir yapıya bürünmüş, böylece bilginin yayılma yoğunluğu, duygusal ve deneyimsel iletişim seviyeleri de artmış bulunmaktadır. Bu bağlamda, hazırlanan çalışmanın temel amacı, 'Görsel Kimlik Tasarımı' sürecinde markayı değişmeye teşvik eden ve uyum sağlayan dinamik logo tasarımlarının önemini incelemek ve bu logoların kullanımına dair örnekler sunmaktır. Çalışmanın son bölümünde ise, statik bir logo tasarımı dinamik logo tasarımına dönüştürülerek çalışma desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The logo, which is among the communication elements of visual identity design, is seen as the basic beginning of creating an identity for the brand image. Various elements of visual representation such as logos, emblems, slogans, colors and trademarks emphasize the identity of a company or product and distinguish it from its peers. In the traditional era, the design and dissemination of logos and other visual identity elements faced several challenges. The limited reach and costly distribution of printed materials has made it difficult for brands to reach large audiences. In addition, traditional replication has been time-consuming and limited in terms of feedback and analysis of consumer behavior. Today, however, logos have gained a different meaning not only as artificial components of a brand, but also in terms of relationships. Communication experiences on vast digital platforms have made logo designs that reflect the unique identities of brands important. This is why logos need to be vibrant, effective and in harmony with the brand they represent. This has led to the emergence of dynamic logo design as an effective way to present a brand image. Dynamic logos have a flexible structure that can adapt to different digital platforms, formats and user experiences. In this way, a brand logo can be personalized according to different user experiences and become an effective communication tool, always maintaining consistency across all platforms. While a static logo tries to represent a certain reality in a fixed form, a dynamic logo can be flexible and express multiple meanings. In summary, the development of digital technologies has led to a significant change in the fields of communication and design. The experience, traditionally based on one-way information reception, has now taken on a two-way interactive structure, thus increasing the intensity of information dissemination and the levels of emotional and experiential communication. In this context, the main purpose of this study is to examine the importance of dynamic logo designs that encourage and adapt the brand to change in the 'Visual Identity Design' process and to provide examples of the use of these logos. In the last part of the study, the study is supported by transforming a static logo design into a dynamic logo design.