Obstetrik brakiyal pleksus yaralanmalı hastalarda kortikal değişikliklerin incelenmesi
Investigating the cortical changes in patients with obstetrical brachial plexus injury
  1. Tez No: 474820
  2. Yazar: ZEYNEP TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERAN OSKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Obstetrik Brakiyal Pleksus Yaralanması (OBPY), bazen erişkin dönemde de kalıcı özre neden olmaktadır. Bu kalıcı özrün, periferik problemlerden ziyade santral sorunlardan kaynaklandığı düşünülmektedir. Ancak literatürde, bu hasta grubunda kortikal değişiklikleri araştıran çalışmalar oldukça yetersizdir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, OBPY'li erişkin hastaların zorlandıkları hareketler sırasında meydana gelen kortikal aktivite düzeylerini fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRG) ile incelemektir. Çalışmaya sağ üst trunkus (C5 ve C6) etkilenimli 5 erişkin hasta ve aynı yaş grubunda 5 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Katılımcıların tamamına fMRG içerisinde cihaza entegre gözlükle her iki tarafta ayrı ayrı yapılan eli ağza götürme ve eli enseye götürme hareketlerinin yapıldığı videolar izletilmiştir. Videoların izletilmesi ve istatistiksel analizler için MATLAB ve SPM programları kullanılmıştır. Hasta grubunda hareketi izleme esnasında görülen kortikal aktivite düzeyi sağlıklı kontrol grubunda görülen aktivite düzeyinden anlamlı derecede zayıf bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak, OBPY doğum sırasında meydana gelen ve periferik yapıları ilgilendiren bir yaralanma olmasına rağmen, kortekste nöroplastik değişikliklere neden olduğu görülmüştür. Bu hastalar motor programlamanın yapıldığı doğumdan sonraki ilk aylarda bazı hareketleri yapamadıkları için bu hareketlere ait motor hafıza yeterince gelişmemiş olabilir. Bu nedenle, hastalar kısıtlılık yaşadıkları bu hareketlerin doğru paternini izleseler dahi, motor programlama yetersiz olduğu için aynalama özelliğinin de zayıf kaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obstetric Brachial Plexus Injury (OBPI) may cause permanent disability in adulthood. Persistent disability is thought to result from central problems rather than peripheral ones. However, studies investigating the cortical changes after OBPI are very poor. Therefore, aim of this study was to investigate the cortical activity during impaired movements by functional magnetic resonance imaging. Five adult patients with right upper trunk (C5 and C6) involvement and 5 age-matched healthy volunteers participated in the study. Participants watched videos of 2 movements (hand to mouth and neck) of either side inside the scanner via integrated eyeglasses. MATLAB and SPM were used for statistical analysis. The cortical activity level during action observation in the patient group was significantly lower than in the control group (p 0,05). In conclusion, OBPI causes neuroplastic changes in the cortex, although it is a birth injury involving peripheral structures. The motor memory of some movements does not appropriately develop as those patients cannot perform them properly in the time period critical for motor programming after birth. Therefore, it may be concluded that, even if the patients observe the correct pattern of movements, mirroring of deficient movements is also impaired.