İbuprofenin in situ jel formülasyonunun sıçanlarda oluşturulan deneysel osteoartrit üzerine etkisinin klasik formülasyonlarla karşılaştırılması
Comparison of the effect of in situ gel formulation of ibuprofen with classical formulations on experimental osteoarthritis in rats
- Tez No: 918335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMAY MERVE GÜVEN BÖLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Osteoartrit (OA), dejeneratif eklem hastalığı olarak da bilinen bir kas-iskelet sistemi hastalığıdır. OA tedavisinde sık tercih edilen non-steoridal antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ) inflamasyon gelişimini kontrol ederek ağrı ve inflamasyon tedavisinde önemli etkileri olan ilaçlardır. Ancak OA tedavisindeki yararlı etkilerine karşın, NSAİİ'larin eklem bölgesinde istenilenden az süre kalması nedeniyle sık sık yüksek dozlarda alımı gerekmekte, bu da ciddi gastrointestinal, kardiyovasküler, alerji, döküntü, hepatotoksisite ve nefrotoksisite gibi yan etkilere neden olmaktadır. Bu durum hasta uyuncunu zayıflatarak, tedavinin başarı oranın azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle OA ağrısını tedavi edecek yeni analjezik uygulamalarının geliştirilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada OA tedavisinde kullanılan intraartiküler uygulanacak enjeksiyonluk ibuprofenin in situ jel formülasyonları geliştirilerek, karakterizasyonu yapıldı. Sıçanlarda oluşturulan deneysel osteoartrit modelinde diz eklemine intraartiküler enjeksiyon yapılarak ibuprofen in situ jel formülasyonu ile ibuprofenin klasik formülasyonunun etkileri karşılaştırıldı. İntraartiküler uygulamaları ardından Hot Plate (HP), Tail-Flick (TF) testlerinde antinosiseptif etkileri karşılaştırılmış olup, vücut sıcaklığı ve diz eklem çapının ölçüm testleri ile de desteklemiştir. Sıçanlar üzerinde histolojik incelemeler yapılarak her iki formülasyonun uygulandığı sıçanların diz eklemlerinde görülen histopatolojik değişiklikler incelendi. Çalışmanın sonuçlarına göre ibuprofenin in situ jel formülasyonu, klasik formülasyona kıyasla daha fazla antinosiseptif etki gösterdi. Bununla birlikte ibuprofen in situ jel formülasyonunun intraartiküler uygulamasının OA tedavisinde kullanmak üzere ileri çalışmalar yapılmasına ve ibuprofenin in situ jel formülasyonunun etkisinin daha iyi anlaşılmasına katkılar sağlayacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis (OA), also known as degenerative joint disease, is a musculoskeletal disorder. Non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) are frequently preferred in the treatment of OA due to their significant effects in managing pain and inflammation by controlling the development of inflammation. However, despite their beneficial effects in OA treatment, NSAIDs have a short retention time in the joint area, necessitating frequent administration at high doses. This increases the risk of serious side effects such as gastrointestinal, cardiovascular, allergic reactions, rash, hepatotoxicity, and nephrotoxicity. These adverse effects can weaken patient compliance, thereby reducing the success rate of treatment. Thus, the development of novel analgesic applications to effectively treat OA pain is of great importance. In this study, injectable ibuprofen in situ gel formulations for intraarticular use in OA treatment were developed and characterized. In an experimental osteoarthritis model induced in rats, intra-articular injections were administered to compare the effects of ibuprofen in situ gel formulations with those of classical ibuprofen formulations. Following intraarticular administration, antinociceptive effects were evaluated using the Hot Plate (HP) and Tail-Flick (TF) tests, complemented by body temperature and knee joint circumference measurements. Additionally, histological analyses of the rats' knee joints were conducted to examine the histopathological changes resulting from both formulations. The results of the study demonstrated that ibuprofen in situ gel formulations exhibited greater antinociceptive effects compared to classical formulations. Furthermore, the intraarticular administration of ibuprofen in situ gel formulations is considered to hold potential for future studies aimed at OA treatment, contributing to a better understanding of its effects.