İlkokul matematik derslerinde kullanılan yöntemlerin tespiti: Lisansüstü tezlerin incelenmesi (2013-2023)
Detection of methods used in primary school mathematics lessons: Examination of graduate theses (2013-2023)
- Tez No: 918349
- Danışmanlar: DOÇ. EBRU UZUNKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de 2013-2023 yılları arasında yapılmış lisansüstü tezler aracılığıyla ilkokul matematik dersinde kullanılan öğretim yöntemlerin ortaya konulmasıdır. Araştırmada, ilkokulda matematik eğitiminde kullanılan öğretim yöntemlerine ilişkin yürütülen lisansüstü tezler nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tekniği kullanılarak incelenmiştir. Araştırmanın modeli, nitel araştırma kapsamında doküman incelemesine dayanmaktadır. Araştırmanın verileri, Ulusal Tez Merkezi veri tabanlarında bulunan ve 'ilkokul', 'matematik' ve 'yöntem' anahtar kelimeleriyle arama yapılarak seçilen tezlerden oluşmaktadır. Tarama sonucunda, 2013-2023 yılları arasında yayımlanan 55 yüksek lisans ve 12 doktora olmak üzere toplam 67 tez incelenmiştir. Veri toplama sürecinde, araştırma problemleri belirlenmiş ölçütlere uygun yöntemler tespit edilerek, ilgili literatür taranmış ve analiz için gerekli dokümanlar seçilmiştir. Elde edilen veriler, betimsel analiz yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Bu yöntemle veriler sistematik ve net bir şekilde betimlenmiş, açıklanmış, yorumlanmış ve neden-sonuç ilişkisiyle incelenerek sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, ilkokul matematik derslerinde son on yılda yapılmış lisansüstü tezlerde en çok kullanılan öğretim yöntemleri arasında oyunla öğretim ve drama yer almaktadır. Bu yöntemlerin, özellikle oyun ve drama temelli yaklaşımların, öğrenci başarısını artırmada etkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaların çoğunda yarı deneysel desen ve başarı testleri en sık kullanılan veri toplama araçları olmuştur. İncelenen araştırmaların büyük bir kısmında sayılar ve işlemler konusu ele alınmış, diğer konularda daha az araştırma yapılmıştır. Araştırma bulguları, ilkokul matematik eğitiminde kullanılan çeşitli öğretim yöntemlerinin öğrenci başarısını ve problem çözme becerilerini artırmada etkili olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, öğrenci merkezli yaklaşımlar ve aktif katılımı teşvik eden yöntemlerin öğrenci başarısını artırdığı vurgulanmış, öğretmenlerin öğrenci ihtiyaçlarına göre yöntemleri çeşitlendirmesi gerektiği belirtilmiştir. Özellikle Gerçekçi Matematik Eğitimi, Probleme Dayalı Öğrenme ve Harmanlanmış Öğrenme gibi yöntemlerin etkili olduğu ifade edilmiştir. Dijital araçların matematik derslerinde daha fazla kullanılması önerilmiş, öğretmenlerin bu konuda hizmet içi eğitimlerle desteklenmesi gerektiği vurgulanmıştır. Ayrıca, gelecekteki araştırmaların öğretim programlarına katkıda bulunması için daha fazla araştırma yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the teaching methods used in primary school mathematics classes through graduate theses conducted in Turkey between 2013 and 2023. The research examines graduate theses related to the teaching methods used in mathematics education in primary schools using the document analysis technique, a qualitative research method. The research model is based on document analysis within qualitative research. The data for the study consists of theses selected from the National Thesis Center databases by searching with the keywords“primary school,”“mathematics,”and“method.”As a result of the screening, a total of 67 theses were analyzed, including 55 master's theses and 12 doctoral theses published between 2013 and 2023. During the data collection process, research problems were determined, and relevant literature was reviewed to identify appropriate methods according to established criteria, and the necessary documents for analysis were selected. The obtained data were analyzed using descriptive analysis methods. With this method, the data were systematically and clearly described, explained, interpreted, and examined through cause-and-effect relationships to reach conclusions. According to the research findings, the most commonly used teaching methods in graduate theses conducted in the last decade in primary school mathematics classes are game-based teaching and drama. It has been determined that these methods, particularly game and drama-based approaches, are effective in enhancing student success. In most studies, quasi-experimental designs and achievement tests were the most frequently used data collection tools. A significant portion of the examined research focused on numbers and operations, while less research was conducted on other topics. The findings of the study indicate that various teaching methods used in primary school mathematics education are effective in improving student success and problem-solving skills. It emphasizes that student-centered approaches and methods that encourage active participation enhance student success, and teachers should diversify their methods according to student needs. It has been stated that methods such as Realistic Mathematics Education, Problem-Based Learning, and Blended Learning are particularly effective. It is suggested that digital tools should be used more frequently in mathematics classes and that teachers should be supported through in-service training in this regard. Furthermore, it is recommended that more research be conducted to contribute to the curricula in future studies.