Kronik bel ağrılı hastalarda traksiyonlu ve traksiyonsuz fizik tedavi etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of physical therapy and with and without traction on the patients chronic low back pain
  1. Tez No: 91838
  2. Yazar: İLKNUR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KIRNAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Kronik Bel Ağrılı Hastalarda Traksiyonhı ve Traksiyonsuz Fizik Tedavi Etkilerinin Karşılaştırılması 1999 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğinde kronik bel ağrısı tanısı konulan 50 hasta çalışmaya alındı. Yaş, cins, meslek, doğurganlık, pozitif aile öyküsü, travma, eğitim durumu, alkol ve sigara kullanımı, semptomların süresi, sabah sertliğinin varlığı ve süresine göre hastalar, rastgele 25'er kişilik iki gruba ayrıldı. Birinci gruba rutin fizik tedavi yöntemi (20 dakika Hot packs, 10 dakika Ultrason, 10 dakika Enterferansiyel akım, karın ve sırt kaslarına kuvvetlendirme, kısalığı olan kaslara germe egzersizleri) uygulandı. İkinci grupta ise rutin fizik tedavi yöntemine 20 dakikalık intermittant traksiyon eklenerek 15 seans fizik tedavi programı uygulandık. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası yapılan değerlendirmelerde her iki grup arasında viztiel ağrı skalası, kısalık testleri, kas testleri, gövde esneklik test değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Sonuç olarak, kronik bel ağrısı olan hastalarda intermittant traksiyonun tedavinin sonuçlarım, etkilemediği kanaatine varıldı. Anahtar kelimeler : Kronik bel ağrısı, traksiyon, fizik tedavi
Özet (Çeviri)
SUMMARY Comparison of The Effects of Physical Therapy With and Without Traction on The Patients with Chronic Low Back Pain Fifty patients diagnosed as chronic low back pain and applied to Erciyes University Medical Faculty Treatment Unite of Physical Medicine and Rehabilitation Department with Low Back Pain complaints were taken to the study in 1999. Regarding to age, sex, occupation, infertility, trauma, education, usage of alcohol and cigarrette, duration of symptoms and the existence of stiffness and family history, patients were randomly divided into two group including 25 people. The first group was administered to routine physical treatment method (Hot packs for 20 minutes, Ultrasound for 10 minutes, Enterferential current for 10 minutes and exercises related to abdominal and back muscles for strenghthening and also in order to strecth short muscles). In the second group, we applied 15-session physical treatment programme by adding intermittant traction for 20 minutes to the routine physical treatment method. In the evaluation done before and after treatment, there was no significant statistical difference between visual pain scala, shortening muscle, muscle test and body-flexibility test. As a result, in the patients with Low Back Pain intermittant traction was determined that it didn't effect the results of the treatment Key Words : Chronic low back pain, traction, physical therapy