Niksar (Tokat) ilçesi içme sularının ve bazı ticari doğal kaynak sularının fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of physical, chemical and microbiological properties of Niksar (Tokat) drinking water and some commercial natural spring water
  1. Tez No: 756994
  2. Yazar: ELİF ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Niksar (Tokat) ilçesinin farklı noktalarında bulunan 8 su deposundaki içme suyu ve bu içme sularının gittiği mahallelerde ev tipi arıtıcıya sahip evlerde, arıtıcıya girmeden ve arıtıcıdan çıktıktan sonra alınan içme ve kullanma suları, 10 farklı markaya ait ambalajlı Pet şişe doğal kaynak suyu ve 5 farklı markaya ait geri dönüşümlü 19 L'lik polikarbonat damacana içme sularının bazı fizikokimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Fizikokimyasal analizler standart analiz metotlarına, mikrobiyolojik analizler membran filtrasyon ve dökme plak metotlarına göre gerçekleştirilmiştir. Bütün su örnekleri İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğin 17.02.2005 tarihli ve 25730 sayılı numune alma esaslarına göre alınmıştır. Elde edilen sonuçlar İTASHY, TS266 ve WHO (2011) verilerine göre değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre; ambalajlı Pet şişe ve 19 L dönüşümlü damacana sularda herhangi bir uygunsuzluk tespit edilmemiştir. Depo sularından alınan örneklerde bir depoda E. coli ve koliform, bir depoda E.coli tespit edilmiştir. Hanelerden arıtım öncesi alınan musluk sularının 3'ünde E.coli ve koliform, bir tanesinde E.coli ve bir tanesinde koliform tespit edilmiştir. Arıtım sonrası alınan numunelerin hiçbirinde mikrobiyal kirlilik görülmemiştir. Arıtım cihazlarının mikrobiyal kirliliğin giderilmesinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Fakat arıtım sonrası suların fizikokimyasal özelliklerinde ciddi farklılıklar gözlenmiş bir numunenin pH değerinin standartlara uygun olmadığı tespit edilmiştir. 22 °C'de toplam koloni sayısı yönünden bütün su örneklerinin standartlara uygun olduğu görülmüştür. İlçede halen çalışmaları devam eden Entegre Su Projesi ile musluk ve depo sularındaki kirliliğinin geçici olduğu, proje tamamlanması ile isale hattı borularındaki yıpranma ve kaçaklardan kaynaklı kirliliğin önüne geçileceği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Su, Mikrobiyolojik, Fizikokimyasal
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine some physicochemical and microbiological properties of 8 drinking and usage water in water tanks located at different points of Niksar (Tokat) district and drinking and usage water taken after entering and leaving the purifier in houses with home type purifiers in the neighborhoods where these waters go, packaged Pet bottle Natural Spring Water belonging to 10 different brands and recycled 19 L polycarbonate carboy drinking water belonging to 5 different brands. Physicochemical analyzes were carried out according to standard analysis methods, microbiological analyzes were carried out according to membrane filtration and pour plate methods. All water samples were taken according to the sampling principles of the Regulation on Water Intended for Human Consumption dated 17.02.2005 and numbered 25730. Obtained results were evaluated according to ITASHY, TS266 and WHO (2011) data. According to the analysis results; no physicochemical and microbiological incompatibility has been detected in packaged PET bottles and 19 L recycled water bottles. E.coli and coliform were detected in one tank and E.coli was detected in one tanks in the samples taken from the tank waters. E.coli and coliform were detected in 3 of the tap waters taken from the households before treatment, E.coli in one and coliform in one. No microbial contamination was observed in any of the samples taken after treatment. It was concluded that treatment devices are effective in removing microbiological pollution. However, after treatment, serious differences were observed in the physicochemical properties of the waters, and it was determined that the pH value of a sample was not in accordance with the standards. All water samples were found to be in compliance with the standards in terms of the total number of colonies at 22 °C. With the Integrated Water Project, which is still in progress in the district, it has been concluded that the pollution in tap and storage water is temporary, and that the pollution caused by wear and water leaks in the transmission line pipes will be prevented with the completion of the Project. KEYWORDS: Water, Mıcrobıologıcal, Physıcochemıcal