İklim değişikliğinin tarımsal kapasiteye etkisi
Impact of climate change on agricultural capacity
- Tez No: 918419
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ ZEYNEP ZAİMOĞLU, DOÇ. DR. BURAK ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, Akdeniz Bölgesi Adana İlinde buğday bitkisi için CROPWAT yazılımı kullanılarak bitki su tüketimi ve sulama yönetimi teorik veriler üzerinden değerlendirilmiş ve meteorolojik veriler kullanılarak günlük evapotranspirasyon (mm(toplam)) hesaplamaları yapılmıştır. Elde edilen çıktılar, Adana koşullarında buğday bitkisinde yürütülen bir arazi denemesinden elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmış ve CROPWAT programı kullanılarak teorik olarak elde edilen sonuçların uygunluk gösterdiği“CROPWAT Modelinin Çıktıları”başlığı altında belirlenmiştir. Ayrıca, çalışmada iklim modeli verileri kullanılarak gelecekteki dönemler için bitki su tüketimi ve sulama yönetimi değerlendirilmiş; analizler, artan sıcaklık ve azalan yağışın etkisiyle bitki su ihtiyacında ve sulama suyu gereksiniminde belirgin bir artış olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, tarımsal üretim süreçlerinde sulama stratejilerinin yeniden düzenlenmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, plant water consumption and irrigation management were evaluated using CROPWAT software for wheat crops in Adana Province of the Mediterranean Region based on theoretical data and daily evapotranspiration mm(toplam) calculations were made using meteorological data. The outputs obtained were compared with the results obtained from a field trial conducted in wheat plant under Adana conditions and it was determined under the title of“CROPWAT Model Outputs”that the results obtained theoretically using CROPWAT program were in compliance. In addition, the study evaluated crop water consumption and irrigation management for future periods using climate model data; the analysis revealed a significant increase in crop water demand and irrigation water requirement due to increasing temperature and decreasing precipitation. These results emphasize the importance of reorganizing irrigation strategies in agricultural production processes.