Çevresel sürdürülebilirlik kapsamında tüketici bilinci ve markadan kaçınma: İklim değişikliği katılımı ve öncüllerinin etkisi
Consumer consciousness and brand avoidance in the context of environmental sustainability: Impact and antecedents of climate change engagement
- Tez No: 918420
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez,“iklim değişikliği”bağlamında duygular, kişisel çıkarlar, katılım, marka ve çevre dostu davranış etkileşimlerinin eksikliğinden yola çıkılarak, iklim değişikliği katılımını etkileyen psikolojik faktörleri ve bu katılımın markalardan kaçınma davranışları ile çevresel sürdürülebilir tüketim bilinci üzerindeki etkilerini incelemektedir. Aynı zamanda bu çalışmada özellikle, iklim değişikliği korkusunun doğa aşkı, egoizm ve özgecilik motivasyonları üzerindeki etkileri ile bu motivasyonların katılım davranışlarını nasıl şekillendirdiği araştırılmaktadır. Araştırmanın verileri, Birleşik Krallık'ta yaşayan tüketicilerden oluşan çevrimiçi anket yöntemiyle Prolific platformu aracılığıyla toplanmıştır. Toplamda 431 anket verisi elde edilmiş, bu veriler kontrol soruları ve istatistiksel yöntemler kullanılarak temizlenmiş ve sonunda 418 geçerli veri analize dahil edilmiştir. Hipotezleri test etmek için yapısal eşitlik modellemesi uygulanmıştır. Çalışmada, iklim değişikliği korkusu, doğa aşkını ve özgeciliği pozitif yönde, egoizmi ise negatif yönde etkilemektedir. Özgecilik ve doğa aşkı bireylerin iklim değişikliği katılımını pozitif yönde egozimin ise iklim değişikliği katılımını negatif yönde etkilediği ve aynı zamanda iklim değişikliği katılımının, markadan kaçınma ve çevresel sürdürülebilir tüketim bilinci arasındaki etkileşimlerin olumlu yönde katkı sağladığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu doğrultuda, pazarlama literatüründe duygular, katılım ve çevreci davranışların etkileşimlerini inceleyerek, bireylere ve işletmelere stratejik içgörüler sunmayı hedeflemektedir. Bu çalışmayla, pazarlama, psikoloji ve iklim değişikliği/sürdürülebilirlik literatürüne önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the psychological factors influencing climate change engagement and the effects of this engagement on brand avoidance behaviors and environmental consciousness for sustainable consumption, based on the lack of interactions between emotions, self-interests, engagement, brands, and eco-friendly behaviors in the context of“climate change.”Furthermore, the study investigates how the fear of climate change affects love of nature, egoism, and altruism motivations, and how these motivations shape engagement behaviors. The data for the research were collected through an online survey method using the Prolific platform from consumers residing in the United Kingdom. A total of 431 survey responses were obtained, and after cleaning the data using control questions and statistical methods, 418 valid responses were included in the analysis. Structural equation modeling was employed to test the hypotheses. The study found that fear of climate change positively influences love of nature and altruism, while it negatively impacts egoism. Additionally, altruism and love of nature positively affect individuals' climate change engagement, whereas egoism negatively affects climate change engagement. Moreover, climate change engagement positively contributes to the interactions between brand avoidance and environmental consciousness for sustainable consumption. Accordingly, the study aims to provide strategic insights to individuals and businesses by examining the interactions between emotions, engagement, and eco-friendly behaviors in the marketing literature. It is believed that this study will make significant contributions to the literature on marketing, psychology, and climate change/sustainability.