Şirketler hukuku uyuşmazlıklarına özgü kurumsal tahkim kuralları
Arbitration rules for corporate law disputes
  1. Tez No: 918435
  2. Yazar: ASLI FANUS KALMAZ
  3. Danışmanlar: DR. CEM VEZİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Şirketler hukuku uyuşmazlıklarının tahkim yoluyla çözümü birçok açıdan tartışmalara yol açan bir konu olup bu tartışmaların gündeminde tahkime elverişlilik yer almaktadır. Buna karşın, tartışmaların kapsamı tahkime elverişlilikle sınırlı değildir. Esasında bu tür uyuşmazlıkların tahkim yoluyla çözümü birçok zorluğu beraberinde getirmekte, bu zorluklar belli ölçüde belirsizliklere de yol açmaktadır. Tüm bu zorluklar ve belirsizliklere rağmen, bu çalışma Türkiye'deki tahkim dostu yaklaşımın günden güne yükselişi, bununla bağlantılı olarak şirketler hukuku uyuşmazlıklarının tahkim yoluyla çözümüne yönelik tahkim çevrelerinde artan ilgi ve son yıllarda Almanya ve İsviçre'de bu konuya dair gözlemlenen cesaret verici gelişmelerden yola çıkarak hazırlanmıştır. Uyuşmazlıkların tahkim yoluyla çözümünün zeminini ortaya koymakla başlayan bu çalışma, tahkimin şirketler hukuku uyuşmazlıklarının çözümünde sağlayacağı muhtemel faydaları ortaya koyduktan sonra, şirketler hukuku uyuşmazlıklarının tahkim yoluyla çözümüne özgü endişeleri ele almaktadır. Çalışmanın devamında, Türk hukukunun şirketler hukuku uyuşmazlıklarının tahkim yoluyla çözümüne yönelik yaklaşımı üç aşamalı bir test uygulanarak analiz edilmektedir. Ardından Almanya ve İsviçre'de şirketler hukuku uyuşmazlıklarının tahkim yoluyla çözümüne özgü kurumsal tahkim kurallarının kaleme alınmasına yol açan süreç tanıtılmakta, bu tanıtımı takiben Şirketler Hukuku İhtilafları İçin Tamamlayıcı Tahkim Kuralları (DIS-SRCoLD) ile Şirketler Hukuku İhtilafları İçin İsviçre Tamamlayıcı Kuralları'nın (SAC-SSRCoLD) karşılaştırmalı bir analizine yer verilmektedir. Çalışmanın son bölümünde ise, benzer kuralların ülkemizdeki tahkim kurumlarınca da hazırlanmasına olan ihtiyaçtan hareketle, Şirketler Hukuku Uyuşmazlıklarına Özgü Kurumsal Tahkim Kuralları önerisi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The issue of arbitration in corporate law disputes has sparked controversy, with arbitrability standing in the eye of the storm. That being said, the scope of the debate extends beyond arbitrability. The path to resolve corporate law disputes through arbitration involves various challenges, leading to a degree of uncertainty. Despite these challenges and uncertainties, this study was motivated by Turkey's growing embrace of an arbitration-friendly approach, the rising interest in corporate arbitration in arbitration circles and encouraging developments observed in Germany and Switzerland in recent years. Beginning with setting the scene for dispute resolution through arbitration, the study examines potential benefits of arbitration in corporate law disputes and then addresses the specific concerns associated with resolution of corporate law disputes through arbitration. It then analyzes the approach of Turkish law towards the resolution of corporate law disputes through arbitration by the application of a three-stage test. The study further explores the process leading to the drafting of the supplementary rules for arbitrating corporate law disputes in Germany and Switzerland, then presents a comparative analysis of the Supplementary Rules for Corporate Law Disputes (DIS-SRCoLD) and Supplemental Swiss Rules for Corporate Law Disputes (SAC-SSRCoLD). The concluding section presents a proposal, namely Arbitration Rules for Corporate Law Disputes, driven by the need for such rules to be enacted by Turkish arbitration institutions.