Günümüz Mersinli ressamların yapıtlarında simgecilik
Symbolism in the works of today's Mersin painters
  1. Tez No: 918440
  2. Yazar: SALİHA ESİN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. NURSEREN TOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmamızda 19. Yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan sembolizm (simgecilik) sanat akımının doğuş zemini, tarihçesi, akım özellikleri ve ilkeleri ele alınmıştır. Akımın doğuşu, yayılması, farklı ülkelerde ve Türk resim sanatındaki etkileşimleri incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı; Sembolizm akımının oluşum sürecini, çevresine etkilerini, diğer alanlarla ilişkisini bugününün perspektifinden değerlendirmek ve akımın günümüze, Mersinli sembolist ressamlara yansımalarını tartışmaktır. Ayrıca sembolizm akımının Avrupa ve Türk resim sanatındaki temsilcileri, temsilcilerin akıma katkıları, özelliklede sembolizmin etkilerinin görüldüğü Mersinli ressamlar ve eserleri incelenmiştir. Çalışmamın, sembolizmin doğuşu ve tarihçesi bölümünde; Avrupalı ve Türk ressamların eserlerindeki simgeci yansımalar ve Mersinli sembolist ressamlar adlı bölümlerden oluşmaktadır. Çalışmamda, sembollerin geçmişten günümüze kadar kullanımı, doğuşu, akımın özellikleri daha sonra ise Türk resim sanatına ve mersinli ressamlara nüfus etmesi anlatılmaktadır. Genelden özele bir anlatım sunulmuştur. Çalışmamızda yer alan ressamların eserleri incelerken, ön araştırma ve sonrasında röportajlara başvurulmuştur. Çalışmamdaki amaç sembolizm akımının doğuş zemini, özellikleri ve tarihçesinin yanı sıra ülkemizde pek tanınmayan Mersinli sembolist ressamların kimliğini öne çıkarmak ve ülkemizde tanınmasına destek olmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the birth ground, history, movement characteristics and principles of the symbolism art movement that emerged in the second half of the 19th century are discussed. The birth of the movement, its spread, and its interactions in different countries and Turkish painting were examined. The purpose of this study; The aim is to evaluate the formation process of the symbolism movement, its effects on its environment, its relationship with other fields from today's perspective, and to discuss the reflections of the movement on the symbolist painters of Mersin. In addition, the representatives of the symbolism movement in European and Turkish painting arts, the contributions of the representatives to the movement, especially the Mersin painters and their works, where the effects of symbolism are visible, were examined. Our study consists of sections: the history of the birth of symbolism, symbolist reflections in the works of European and Turkish painters, and finally the symbolist painters of Mersin. The use of symbols from past to present, their birth, the characteristics of the movement, and its later penetration into Turkish painting and Mersin painters are explained. In other sections, the life, creativity, style, subjects and images used in his works by Hikmet Öz, one of our symbolist painters from Mersin, are included. An explanation from general to specific is presented. While examining the works of the painters in our study, preliminary research and subsequent interviews were used. The aim of the study is to highlight the origin, characteristics and history of the symbolism movement, as well as the identity of symbolist painters from Mersin, who are not well known in our country, and to support their recognition in our country