Mersin sporunda seyfi alanya faktörünün incelenmesi
Investigation of seyfi alanya'sfactor of mersin sports
  1. Tez No: 248445
  2. Yazar: MURAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MANOLYA AKIN, YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Spor, Philosophy, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de Cumhuriyetli yıllarda spor politikalarına kısaca değinilerek o dönemlerdeki gelişmeler özetlenmiştir. Cumhuriyet dönemlerinde Mersin spor tarihi ve gelişimi sorgulanarak 1950' li yıllarda Seyfi Alanya ile birlikte Mersin sporundaki kazanımlar, çalışmalar ve başarılar araştırılmıştır. O dönemlerde Seyfi Alanya ile başlayan Mersin sporunun kazandığı ivme hızlı ve kalıcı yükselişle beraber dönemin sporcuları, idarecileri ve antrenörleri ile birebir görüşülerek sorgulanmıştır.Oldukça genç yaşlarda sporla tanışan Seyfi Alanya Mersin İdman Yurdu Spor kulübünde uzun bir dönem futbol oynamış,Tarsus Amerikan Kolej'inde atletizm ve futbol oynayıp takım kaptanlığı görevinde bulunmuştur.1951 yılında katıldığı `Altın çivi Atletizm Yarışmaları'nda 100 metrede o zamanların Türkiye birincisi Kemal AKSUR' u geçerek birinci olmuştur.1970-1975 yılları arasında Beden Terbiyesi İl Müdürlüğü görevinde bulunmuş, 32 kez Milli takımda yer almış,yurt içinde ve yurt dışında Ülkemizi başarıyla temsil etmiştir.İdarecilik yaptığı süre içerisinde dönemin başarılı sporcularını bularak okul sporlarında başarının alt yapısını kurmuş;bu alt yapıdan yetişen yüzlerce yetenekli sporcuyla birçok başarıya ulaşmıştır.28 sporcu öğrencinin okutulup yetiştirilmesini sağlayarak Atletizm Milli takımına 21 sporcu kazandırıştır. Atletizm ve Boks Federasyonu As Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.Dört Uluslar arası Atletizm Antrenör belgesine ve Uluslar arası hakem lisansına sahiptir.Ayrıca bu çalışmada Mersin sporunun dünü ve bugünü de değerlendirilerek; geçmişte var olan imkânlar ve koşullar düşünüldüğünde birçok imkânsızlığa rağmen spor sevdası ile dolu bu insanın, hiçbir karşılık ve menfaat beklemeden tüm zamanını ve emeğini bu kentin sporuna adamış olması ve bu kenti başarıdan başarıya taşıması böyle değerli bir insanın araştırılmasını ve yarınlara aktarılması açısından da büyük bir önem taşımaktadır.Böylelikle, günümüz Türkiye'sinde böyle değerli spor insanlarını ortaya çıkartarak, yarınlarımıza taşımak sanırım biz bilim insanlarına düşmektedir.ANAHTAR KELİMELER Mersin, Seyfi Alanya, Spor
Özet (Çeviri)
In this study, by briefly touching on the policy of sports in the Republic years, the developments in those years were summarized. By questioning the sports of Mersin development and history, in 1950s (the period when Seyfi Alanya was existing) the benefits studies and achievement of sports were searched. The gained acceleration of sports in Mersin which began with Seyfi Alanya in those terms was questioned by meeting with the administrators and the trainers of the term one by one.Seyfi Alanya who had first experienced the sports at a quite early age had played football in Mersin İdman Yurdu for a long time, also in American Collage, by playing footbal again and dealing with athleticism, he had became the captain of the team. He became the first in the Golden Nail Competition by beating Kemal Aksur who was the first of Turkey in 100 metres of those years. He had been Physical Provincial Directorate of Decency between 1970-1975, had taken a place National Team 32 times, had leaded our country both in abroad and in domestic with success. During the term when he was the administrator, by finding successful athlethes, had set the substructure in school sports and he had reached a lot of successes with hundrends of skillful the athletes who had been grown from this substructure. He had brought in 21 athletics to the National Trak and Field Team by providing them to study and to grow up. He has 4 an International athleticism trainers documents and an International Judge Licience.Besides, in this study when the facilities and conditions were thought by evaluating the yesterday and today of sports of Mersin, in spite of a lot of impossibilities, without expecting any profits or advantages, by spending all of his time and labor, it is very important to transfer this information to next generations by searching such a useful and valuable person who was full of human love and moved this city from a success to another.So, by Having been appeared such valuable sportsmen in today?s Turkey to move this our future is the responsibility of us, scienticists.KEY WORDS Mersin, Seyfi Alanya, Sports