Atatürk'ün fikri altyapısının Türk inkılabına etkileri
The Effects of Atatürk's intellectual background on the Turkish revolution
  1. Tez No: 918444
  2. Yazar: EMİNE NİHAL GİRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN CAN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
“Atatürk'ün Fikrî Altyapısının Türk İnkılâbına Etkileri”adlı bu çalışmada Mustafa Kemal Atatürk'ün fikirlerinin ve entelektüel kimliğinin Türk İnkılâbına etkileri değerlendirmeye alınmıştır. Atatürk, kendi çağının ve toplumunun sorunlarını algılayan ve bir düzen dahilinde belirli hedeflere doğru yönlendiren, Türk milletinin düşünce ve eylem önderidir. Toplumun disiplinsiz ve dağınık unsurlarına düzen vermiş, parçaları birleştirmiştir. Atatürk'ü diğer liderlerden ayıran özellik düşünce adamı olarak üzerinde durduğu ve kendisini yıllardan beri hazırladığı politik, sosyal ve bilimsel ideallerdir. Bu onun entelektüel yönünü ortaya koymaktadır. Türk İnkılâbı, Türk milletinin sahip olduğu toplumsal ve kültürel birikimin, Atatürk'ün dünya görüşü ve düşünce yapısıyla çağdaş bir yönde değişime uğramasıdır. Çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmasının ön koşulu inkılâbı halka mal etmektir. Atatürk'e göre inkılâp; düşüncede, toplumsal yaşayışta, hukukta, eğitimde köklü ve temelli bir değişimdir. Bu çerçevede O'nun eğitim, bilim ve kültür alanlarındaki fikir ve eylemleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study titled“The Effects of Atatürk's Intellectual Background on the Turkish Revolution”, the effects of Mustafa Kemal Atatürk's ideas and intellectual identity on the Turkish Revolution are evaluated. Atatürk is the leader of thought and action of the Turkish nation who perceived the problems of his era and society and directed them towards certain goals within an order. He gave order to the undisciplined and disorganized elements of the society and united the pieces. What distinguishes Atatürk from other leaders are the political, social and scientific ideals that he emphasized as a man of thought and for which he had been preparing himself for years. This reveals his intellectual side. The Turkish Revolution is the transformation of the social and cultural accumulation of the Turkish nation in a modern direction with Atatürk's world view and mindset. The prerequisite for reaching the level of contemporary civilization is to make the revolution a public idea. According to Atatürk, a revolution is a radical and fundamental change in thought, social life, law and education. In this framework, his ideas and actions in the fields of education, science and culture were evaluated.