Chinese and japanese immigrants in the USA and Germany: A Comparative perspective concerning the issues of education, work, and health
Abd ve Almanya'daki Çinli ve Japon göçmenler: Eğitim, iş ve sağlık konularına ilişkin karşılaştırmalı bir perspektif
  1. Tez No: 918445
  2. Yazar: GİZEM KÜLAHÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKYAYUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma, Çinli ve Japon toplulukların Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Almanya'ya göçlerini ve bu ülkelerdeki entegrasyon süreçlerini inceleyerek, her iki ülkenin göç politikaları ve toplumsal dinamikleri üzerine karşılaştırmalı bir analiz sunmaktadır. Bu toplulukların, her iki ülkenin iş gücünde önemli bir rol oynayan belirgin etnik gruplar olmaları, bu araştırmanın odağı olarak seçilmelerinin anlamını açıkça ortaya koymaktadır. Çalışma, 1960'larda ABD'de gerçekleşen sivil haklar hareketlerinin, Çinli ve Japon göçmenler için eğitim, istihdam ve sağlık hizmetlerine erişimde nasıl yeni fırsatlar yarattığını incelemektedir. Benzer şekilde, Almanya'nın göç yasalarının 1990'lar sonrasında geçirdiği değişimi ve bu sürecin nitelikli göçmenlerin, özellikle Çinli ve Japon işgücünün entegrasyonunu nasıl kolaylaştırdığını ele almaktadır. Araştırma, bu etnik toplulukların ev sahibi ülkeleriyle olan tarihsel bağlarını vurgulayarak, karşılaştıkları zorluklara rağmen neden bu ülkeleri tercih ettiklerini analiz etmektedir. ABD'nin uzun zamandır çok kültürlülüğü benimsemiş bir ülke olması, Almanya'nın ise göçmenlere yönelik daha kapsayıcı politikalara geçişinin nispeten yeni bir gelişme olması, çalışma kapsamında ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir. Entegrasyon süreçlerini inceleyerek iki ülkenin Çinli ve Japon göçmenlerin yeteneklerini nasıl değerlendirdiğine dair benzerlikler ve farklılıklar derinlemesine incelenmiştir. Sonuç olarak, göç politikaları ve bu toplulukların çok kültürlü toplumlar üzerindeki sosyo-ekonomik etkileri üzerine daha geniş perspektifler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the migration and integration of Chinese and Japanese communities into the United States of America (USA) and Germany, offering a comparative analysis of immigration policies and societal dynamics in both countries. Given that these groups are prominent ethnic communities and play a pivotal role in the labor force of both nations, their significance as the focus of this research becomes evident. The study investigates how civil rights movement in the USA during the 1960s opened new opportunities for Chinese and Japanese individuals, improving their access to education, employment, and healthcare. Similarly, it explores the evolution of Germany's immigration laws, which shifted after the 1990s, allowing greater inclusion of skilled immigrants, including Chinese and Japanese professionals. The research underscores the historical ties between these ethnic communities and their host countries, analyzing why they have been drawn to these destinations despite enduring challenges. While the USA has long embraced multiculturalism, Germany's transition to a more immigration-friendly policy is a relatively recent phenomenon. By examining the integration processes, the study provides a nuanced understanding of the similarities and differences in how these two countries accommodate and utilize the talents of Chinese and Japanese migrants. Ultimately, this work sheds light on broader implications for immigration policy and the socio-economic impact of these communities in multicultural societies.