Tek taraflı mandibuler kondiler hiperplazi ile idiyopatik skolyoz arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between unilateral condylar hyperplasia and idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 918446
  2. Yazar: ARDAKGUL SALYUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ ERGEZEN ARIK, PROF. DR. SIDIKA SİNEM AKDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, aktif kondiler büyümesi olan hastalarda değişen maksillomandibuler komponentin vertebral açı değişimleri ile olan ilişkisini anlamak ve tek taraflı kondiler hiperplazi ile adolesan idiyopatik skolyoz arasındaki potansiyel bağlantıları araştırmaktır. Bu bağlamda, tek taraflı mandibuler kondiler hiperplazi tanısı almış hastaların maksillomandibuler büyüme oranları ve vertebral eğrilik yönü arasındaki ilişkiyi inceleyerek, mandibuler kondil büyümesinin spinal yapı üzerindeki etkilerini değerlendirmek hedeflenmiştir. Aynı zamanda, klinik alt tipler (hemimandibuler hiperplazi, hemimandibuler elongasyon) ramus uzunluk farkı, kondildeki aktif büyüme oranı ve Cobb açısı arasındaki ilişkiyi incelemek, kondiler hiperplazinin, skolyoz üzerinde nasıl bir etkisi olabileceğine dair veriler sağlamayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Başkent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi anabilim dalı hasta veri tabanında bulunan, SPECT/BT ile değerlendirme sonucu sağ ve sol kondiler büyüme oranı farkı 1.10 üzerinde olan tek taraflı mandibuler kondiler hiperplazi tanılı hastalar retrospektif olarak dahil edilmiştir. Sistemik olarak sağlıklı, ortodontik tedavi görmeyen ve iskeletsel deformitesi bulunmayan, çeşitli endikasyonlarla rutin dental tedavisi genel anestezi altında yapılan ve akciğer grafisi bulunan hastalar kontrol grubunu oluşturmuştur. Çalışmaya dahil edilen tüm bireylerden elde edilen tek yönlü akciğer grafileri üzerinde Cobb açısı ölçülmüştür. Çalışma grubuna dahil edilen hastalardan alınan sintigrafik büyüme oranı, SPECT/BT ile ölçülen ramus uzunluk farkı ve etkilenen kondil tarafı gibi klinik ve radyolojik verilerle Cobb açısı, vertebral eğrilik yönü ve lokasyonu arasındaki ilişki istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Aktif kondiler büyümesi olan tek taraflı kondiler hiperplazi tanısı almış 30 hasta, kontrol grubunda ise 35 hasta olmak üzere toplam 65 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma grubundaki hastaların yaş ortalaması 22.70±6.82 (min=16, max=44) olup, cinsiyet dağılımı %76.67 kadın (23 kadın, 7 erkek) şeklindedir. Çalışma grubunda yer alan hastaların SPECT/BT'ye göre ortalama büyüme oranı 1.51±0.61 (min=1.12, max=3.7) ve ortalama ramus uzunluk farkı ise 8.32±4.57 mm (min=0.44 mm, max=18.66 mm) olarak belirlenmiştir. Çalışma grubundaki hastaların 14'ünde sağ kondil, 16'sında ise sol kondil etkilenmiştir. Çalışma grubundaki hastaların Cobb açısı ortalaması 6.92±5.44 derece olarak ölçülmüştür. Bu hastaların yarısında (n=12) vertebral eğriliği sağ tarafa yönelmiştir ve %70.83'ünde torakal bölge en çok etkilenmiş bölgedir. Kontrol grubundaki hastaların yaş ortalaması ise 25.34±5.97 (min=16, max=38) olup, 18 kadın (%51.43) ve 17 erkek bulunmaktadır. Kontrol grubundaki hastaların Cobb açısı ortalaması 2.97±4.89 derece olarak saptanmıştır. Kontrol grubunda 8 hastada vertebral eğriliği sağ, 7 hastada ise sol yönlüdür ve bu hastaların %73.33'ünde torakal bölge etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to understand the relationship between the altered maxillomandibular component and vertebral angle changes in patients with active condylar growth and to investigate the potential links between unilateral condylar hyperplasia and adolescent idiopathic scoliosis. In this context, it is purposed to evaluate the effects of mandibular condyle growth on the spinal structure by examining the relationship between maxillomandibular growth rates and vertebral curvature direction in patients diagnosed with unilateral mandibular condylar hyperplasia. At the same time, it is objected to examine the relationship between clinical subtypes (hemimandibular hyperplasia, hemimandibular elongation), ramus length difference, active growth rate of the condyle and Cobb angle to provide data of the effect of condylar hyperplasia on scoliosis. Materials and Methods: In our study, patients diagnosed with unilateral mandibular condylar hyperplasia, with a difference in right and left condylar growth rates greater than 1.10 as assessed by SPECT/CT, were retrospectively included from the patient database of the Department of Oral and Maxillofacial Surgery, Faculty of Dentistry, Baskent University. The control group included systemically healthy individuals with no history of orthodontic treatment or skeletal deformities, who underwent routine dental procedures under general anesthesia for various indications and had accessible chest radiographs. Cobb angle was measured on chest radiographs obtained from all individuals included in this study. The relationship between Cobb angle, vertebral curvature direction and location with clinical and radiological data such as growth ratio, ramus length difference measured by SPECT/CT and affected condyle side obtained from the patients included in the study group was statistically evaluated. Results: A total of 65 patients were included in the study; 30 patients diagnosed with unilateral condylar hyperplasia with active condylar growth and 35 patients in the control group. The mean age of the patients in the study group was 22.70±6.82 (min=16, max=44) and the gender distribution was 76.67% female (23 female, 7 male). The mean growth rate of the patients in the study group according to SPECT/CT was 1.51±0.61 (min=1.12, max=3.7) and the mean ramus length difference was 8.32±4.57 mm (min=0.44 mm, max=18.66 mm). In the study group the right condyle was affected in 14 patients and the left condyle was affected in 16 patients. The mean Cobb angle of the patients in the study group was measured as 6.92±5.44 degrees. In half of these patients (n=12), the vertebral curvature was directed to the right side and in 70.83%, the thoracic region was the most affected region. The mean age of the patients in the control group was 25.34±5.97 (min=16, max=38), and 18 females (51.43%) and 17 males were included. The mean Cobb angle of the patients in the control group was determined as 2.97±4.89 degrees. In the control group, the vertebral curvature direction was right in 8 patients and left in 7 patients, and the thoracic region was affected in 73.33% of these patients.