Dudak damak yarıklı bireylerde mandibular kemik boyutlarının ve kemik yapısının değerlendirilmesi
Evaluation of mandibular bone dimensions and structurein patients with cleft lip and palate
- Tez No: 977212
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN BİLGİN BÜYÜKNACAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Dudak damak yarıkları (DDY), kraniyofasiyal büyümeyi etkileyen konjenital anomalilerdir. Literatürde çoğunlukla maksiller değişiklikler incelenirken, mandibulanın morfolojisi, mikroyapısı ve asimetrisine ilişkin veriler sınırlıdır. Bu çalışmada, tek ve çift taraflı DDY'li bireylerde mandibular trabeküler kemik yapısı ile kondil–ramus morfometrisi değerlendirilmiş ve bulgular DDY'siz iskeletsel Sınıf I ve III olgularla karşılaştırılarak asimetri araştırılmıştır. Çalışmaya, her birinde 25 birey bulunan dört grup (çift taraflı DDY, sol tek taraflı DDY, DDY'siz iskeletsel Sınıf III ve DDY'siz iskeletsel Sınıf I kontrol) dahil edilmiştir. Panoramik radyograflarda posterior mandibula bölgelerine 50×50 piksellik ilgi alanları yerleştirilerek fraktal analiz, histogram analizi ve AutoCAD ile kondiler yükseklik ölçümleri yapılmış; veriler tek yönlü varyans analizi ve post-hoc Tukey testleriyle incelenmiştir. Sonuçlar, özellikle sol angulus bölgesinde gruplar arasında anlamlı farklar ve Sınıf I kontrol grubunda daha yüksek kondiler Yükseklik-1 değerleri olduğunu göstermiştir (p<0,05). Sağ–sol karşılaştırmalar, tek taraflı DDY ve iskeletsel Sınıf III olgularda mandibular angulus ve kondiler yükseklikte daha belirgin asimetriye, Sınıf I kontrolde ise daha simetrik bir yapıya işaret etmiştir. Histogram analizinde DDY gruplarında gri seviye yoğunluğunda azalma eğilimi izlenmiş; DDY ve iskeletsel Sınıf III maloklüzyonun mandibular trabeküler yapı ile kondil–ramus simetrisini değiştirdiği ve kullanılan yöntemlerin bu farklılıkların panoramik radyograflar üzerinden non-invaziv, kantitatif değerlendirilmesinde yararlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cleft lip and palate (CLP) are congenital anomalies that affect craniofacial growth. Most studies have focused on maxillary changes, and data on mandibular morphology, microstructure and asymmetry are limited. This study evaluated mandibular trabecular bone structure and condyle–ramus morphometry in patients with unilateral and bilateral CLP, compared the findings with skeletal Class I and Class III subjects without CLP, and examined right–left asymmetry. The sample consisted of four groups of 25 individuals each: bilateral CLP, left unilateral CLP, skeletal Class III without CLP and skeletal Class I controls without CLP. On panoramic radiographs, 50×50-pixel regions of interest were placed on posterior mandibular regions, and fractal analysis, histogram analysis and AutoCAD-based condylar height measurements were performed. Data were analysed using one-way ANOVA and post-hoc Tukey tests. The results showed significant intergroup differences, particularly at the left mandibular angle, and higher condylar Height-1 values in the Class I control group than in the other groups (p<0.05). Right–left comparisons revealed more pronounced asymmetry in unilateral CLP and skeletal Class III cases in terms of mandibular angle and condylar height, whereas Class I controls exhibited a more symmetrical pattern. Histogram analysis demonstrated a tendency towards reduced gray-level intensity in CLP groups; CLP and skeletal Class III malocclusion were found to alter mandibular trabecular structure and condyle–ramus symmetry, and the applied methods were considered useful non-invasive quantitative tools for evaluating these differences on panoramic radiographs.