Termokromik PLA ile derin öğrenme tabanlı anlık sıcaklık izleme sistemi ve uygulamaları
A deep learning based real-time temperature monitoring system with thermochromic PLA and it's applications
  1. Tez No: 918459
  2. Yazar: EĞEMEN NAZİFE YAZLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GALİP SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sıcaklık algılama, sağlık ve mühendislik gibi alanlarda kritik öneme sahiptir. Çünkü sıcaklığı takip edilen kişinin ya da objenin anlık sıcaklık değişimi, kişinin sağlık durumu ve yaşam kalitesine dair bilgi verirken, objenin çalışma güvenliği ve verimliliği hakkında bilgi verir. Geleneksel olarak sıcaklık ölçümü için cıvalı ya da dijital termometreler kullanılmaktadır, ancak bu cihazlar yavaş tepki süresine sahip, esnek olmayan ve yüzey sıcaklığı takibi için ideal olmayan niteliklere sahiptirler. Anlık sıcaklık izleme için günümüzde pahalı sensörler ve termal kameralar da kullanılabilmektedir. Ancak, bu sistemler her ne kadar hassas sonuçlar verse de yüksek maliyetleri nedeniyle her uygulamada kullanılmaları mümkün olmamaktadır. Bu tez çalışmasında, termokromik Polilaktit (PLA) malzeme ile derin öğrenme tabanlı sıcaklık izleme sistemi sunulmuştur. Sıcaklık sensörü olarak ticari bir termokromik PLA malzeme kullanılmış olup, Üç Boyutlu (3B) baskı cihazından basit ve ucuz üretim süreçleri ile elde edilmiştir. Bu sensör yüzey sıcaklık ölçümü yapabilme ve 28-44 ˚C sıcaklıkları arasında çalışabilme özelliklerine sahiptir. Derin öğrenme tabanlı anlık sıcaklık izleme sistemi geleneksel sistemlerin sahip olduğu kısıtlamaların üstesinden gelebilmekte; uzaktan sıcaklık izleme ve düşük maliyet gibi avantajları da beraberinde getirmektedir. Bu tez çalışması kapsamında önerilen PLA tabanlı sistemin başarımı“Hipotermi ve hiperterminin anlık olarak izlenmesi”ve“Elektronik cihazlarda sıcaklığın anlık olarak izlenmesi”başlıklı iki ayrı uygulama ile deneysel olarak test edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre önerilen sistem derin öğrenme yöntemlerinden AlexNet ile %96 doğrulukla başarı elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
Temperature sensing plays a crucial role in areas such as healthcare and engineering because real-time temperature changes have a direct impact on health, quality of life, safety, and productivity. Although thermometers have traditionally been used to measure temperature, these devices have slow response times, are inflexible, and are not ideal for monitoring surface temperature. Today, expensive sensors and thermal cameras are also preferred for real-time temperature monitoring. However, although these systems provide accurate results, they cannot be used in every application due to their high cost and inflexibility. In this thesis, a deep learning-based temperature monitoring system with thermochromic Polilactide (PLA) material is presented. A commercial thermochromic PLA material was used as a temperature sensor and was obtained from a three-dimensional printing device with simple and cheap production processes. This sensor has the features of measuring surface temperature and operating between 28-44 ˚C. The deep learning-based real-time temperature monitoring system can overcome the limitations of traditional systems; It also brings advantages such as remote temperature monitoring and low cost. Within the scope of this thesis, the performance of the proposed PLA-based system was tested experimentally with two separate applications entitled“Instant monitoring of hypothermia and hyperthermia”and“Instant monitoring of temperature in electronic devices”. According to the results, the proposed system achieved 96% accuracy with AlexNet, one of the deep learning methods.