Nitinol-fiber kompozit plakalı sandviç kompozitlerin balistik davranışının incelenmesi
Investigation of ballistic behavior of nitinol-fiber composite plate sandwich composites
- Tez No: 918460
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜL APALAK, DOÇ. DR. UMUT ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, köpük çekirdekli sandviç karbon prepreglerin ve nitinol levhanın balistik davranışı, sandviç yapı konfigürasyon parametresine göre incelenmiştir. Oluşturulan fiber metal laminat yapı, çift kat yüksek sertlikte PVC köpük ve nitinol plaka ile birleştirilerek yeni bir sandviç yapı elde edildi. Süperelastik ve şekil hafızalı bir malzeme ile fiber takviyeli bir kompozit malzemenin birleşimi elastik-kırılgan bir yapı oluşturmuş ve balistik etkilere karşı davranışı belirlenmiştir. Gaz tabancası yardımıyla farklı hızlarda balistik testler yapıldı. Mermi çekirdeğinin penetrasyonu, yüksek kare hızlı bir kamera ile kaydedildi. Balistik test sonucunda deformasyon görüntüleri alınarak incelemeye alınmış ve sonuçları incelenmiştir. Çift katmanlı köpük yapısının yaklaşık balistik limitleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a fiber metal laminate structure was obtained by combining carbon prepregs and nitinol plate with vacuum infusion method. A new sandwich structure was obtained by bonding the formed fiber metal laminate structure with double layers of Airex foam and nitinol plate. In addition, a single layer foamed sandwich structure with the same total thickness was created. Ballistic tests were carried out on the produced samples. Ballistic tests were carried out at different speeds with the help of a gas gun. Penetration of the bullet core was recorded with a high frame rate camera. The samples, which were deformed as a result of the ballistic test, were examined by taking their images on the tomography device and the results were added. The sample using single-layer Airex foam showed a stronger behavior than the structure with double-layered foam.