Doğal kaynaklardan izole edilen ve tanımlanan mayaların probiyotik potansiyelinin belirlenmesi
Determination of probiotic potential of yeasts isolated from natural sources
  1. Tez No: 918458
  2. Yazar: SERMET AYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEKTA GEZGİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında farklı izolasyon kaynaklarından izole edilmiş olan maya kültürlerinin probiyotik potansiyeli araştırılmış ve yürütülen testler sonucunda denemeye alınan suşlar arasında probiyotik özellikler yönünden öne çıkan izolatlar seçilerek tanımlanmıştır. Çeşitli fermente gıdalardan izole edilen maya suşları öncelikle vücut sıcaklığı (37 oC) ve düşük pH (2,5) koşullarında gelişim durumlarına göre incelenmiş ve sonrasında sindirim yolu dayanımı, agregasyon, hidrofobisite, enzim aktivitesi, antioksidan aktivite, antimikrobiyal aktivite yönünden incelenmiştir. İzolasyon aşamasında elde edilen 484 adet maya izolatından 50 adet suş 37 oC sıcaklıkta ve pH 2,5 ortamında iyi gelişim (OD620> 1,000) göstermiştir. Söz konusu 50 suş sonraki denemeler için seçilmiş ve izolatlar sindirim yolu dayanımı denemelerinde %50-%101 arası canlılık, %74-%95 otoagregasyon kapasitesi, %1-%66 hidrofobisite, %15-%31 antioksidan aktivite göstermişlerdir. Suşların tümünde lipolitik aktivite gözlenirken proteolitik, hemolitik aktivite tespit edilmemiştir. Seçili patojenlere karşı izolatlar antimikrobiyal aktivite göstermemiş ancak izolat hücrelerinin patojenleri bağlayabildiği ve ürettikleri metabolitlerle patojenleri baskılayabildikleri belirlenmiştir. Denemeler neticesinde araştırılan özellikler yönünden öne çıkan suşlar seçilerek tanımlanmıştır. Sonuç olarak Debaryomyces hansenii ZE20, Meyerozyma guilliermondii Ü17, Kluyveromyces marxianus YO45 suşlarının probiyotik potansiyeline sahip olduğu bazı özellikler bakımından kontrol olarak kullanılan S. boulardii'den daha üstün oldukları belirlenmiştir. Söz konusu suşların gıda üretiminde multifonksiyonel kültür olarak kullanım potansiyeli taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the probiotic potential of yeast cultures isolated from different isolation sources was investigated and as a result of the tests carried out, the promising isolates in terms of probiotic properties among the strains were selected and identified. Yeast strains isolated from various fermented foods were first examined according to their growth rate under body temperature (37 oC) and low pH (2.5) conditions and then examined in terms of digestive tract resistance, aggregation, hydrophobicity, enzyme activity, antioxidant activity and antimicrobial activity. 50 strains out of 484 yeast isolates obtained during the isolation phase showed good growth (OD620> 1.000) at 37 oC and pH 2.5. These 50 strains were selected for subsequent trials and the isolates showed 50%-101% viability in simulated digestive tract conditions, 74%-95% autoaggregation capacity, 1%-66% hydrophobicity and 15%-31% antioxidant activity. Lipolytic activity was observed in all strains, but no proteolytic or hemolytic activity was detected. Isolates did not show antimicrobial activity against selected pathogens, but it was determined that isolate cells could bind pathogens and suppress pathogens with the metabolites they produced. As a result of the experiments, promising strains in terms of the investigated properties were selected and identified. As a result, it was determined that Debaryomyces hansenii ZE20, Meyerozyma guilliermondii Ü17, Kluyveromyces marxianus YO45 strains have probiotic potential and are superior to Saccharomyces boulardii used as control in terms of some properties. It is thought that these strains have the potential to be used as multifunctional cultures in food production.