Graves hastalarında pan immun inflamasyon değerleri
Pan-immune inflammation values in graves disease
- Tez No: 918478
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN KARAKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Graves hastalığı (GH), diffüz guatr ve hipertiroidizm ile karakterize bir çok sistemi etkileyebilen tiroidin otoimmün bir hastalığıdır. Çalışmamızda Graves hastalığında başta Pan İmmune İnflamasyon Değeri (PIV) olmak üzere inflamasyon belirteçlerinin önemini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız için Ocak 2010 - Ocak 2023 tarihleri arasında N.E.Ü. Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği'ne başvurmuş 1422 Graves hastasından kriterlere uygun 267 hasta birey ve 123 ötiroid sağlıklı kontrol grubu belirlendi. Hematolojik hastalık, malignite, romatolojik ve otoimmün hastalıklar, aktif veya kronik enfeksiyon, kemik iliğini baskılayan ilaç kullanımı ve nutrisyonel eksiklikler olan hastalar dışlandı. Veriler hastanenin HBYS bilgi sistemi üzerinden toplandı. Her iki grup arasında inflamasyon belirteçleri (NLO, TLO, LMO, SII, PIV) karşılaştırıldı. Daha sonra remisyona giren grup (grup 1): en az 12 ay anti-tiroid tedavi (ATİ) sonrası 12 aydan uzun süre ilaçsız izlemde kalabilen hastalar, remisyona girmemiş grup (grup 2): 12 aydan uzun süre remisyona girmemiş veya tedavi sonrası nüks etmiş hastalar olarak belirlendi. Yine her iki grup arasında inflamasyon belirteçleri, TSH, T3, T4, TRAB, TMAB, TGAB, sedimantasyon, CRP, ultrason bulguları, oftalmopati ve sigara kullanımı karşılaştırıldı. Son olarak tedavi grupları arası: anti-tiroid tedavi, RAİ ve cerrahi tedavi gören hastalar arasında aynı parametreler karşılaştırıldı. Araştırma sonucu elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 18.0 paket programı ile analiz edildi. Tüm testler için istatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05).Çalışmaya dahil edilen Graves tanılı hastaların inflamasyon belirteçlerinin yaş ve laboratuvar değerleriyle ilişkisi de incelendi. PIV düzeyi ile TSH ve CRP arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı düşük önemsiz korelasyon saptandı (r=0,171, r=0,195, p=0,048, p=0,028). SII indeksi ile T3 arasında negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı düşük-önemsiz korelasyon bulundu (r=-0,178, p=0,004).
Özet (Çeviri)
Objective: Graves' disease (GD) is an autoimmune disease of the thyroid characterized by diffuse goiter and hyperthyroidism that can affect multiple systems. In our study, we aimed to investigate the importance of inflammation markers, especially Pan immune Inflammation Value (PIV) in Graves' disease Materials and Methods:For our study, 267 patients and 123 euthyroid healthy controls were selected from 1422 Graves' disease patients who were admitted to the Endocrinology and Metabolic Diseases Clinic of N.E.U. Meram Medical Faculty Hospital between January 2010 and January 2023. Patients with hematologic disease, malignancy, rheumatologic and autoimmune diseases, active or chronic infection, bone marrow suppressing drug use and nutritional deficiencies were excluded. Data were collected through the hospital's HIS information system. Markers of inflammation (NLO, TLO, LMO, SII, PIV) were compared between both groups. The group that subsequently entered remission (group 1): patients who were able to remain in drug-free follow-up for more than 12 months after at least 12 months of anti-thyroid therapy (ATI), and the group that did not enter remission (group 2): Patients who were not in remission for more than 12 months or relapsed after treatment. Inflammation markers, TSH, T3, T4, TRAB, TMAB, TGAB, sedimentation, CRP, ultrasound findings, ophthalmopathy and smoking were compared between both groups. Finally, the same parameters were compared between treatment groups: anti-thyroid therapy, RAI and surgical treatment. The data obtained from the study were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 18.0 package program. Statistical significance level was accepted as p0.05). The relationship between inflammation markers and age and laboratory values of the patients with Graves' disease included in the study was also analyzed. A statistically significant low insignificant correlation was found between PIV level and TSH and CRP (r=0.171, r=0.195, p=0.048, p=0.028). There was a statistically significant low-significant negative correlation between SII index and T3 (r=-0.178, p=0.004).